TR21 bölgesi inanç turizmi potansiyelinin turizm işletme belgeli işletmelerin bakış açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the faith tourism potential of the TR21 region from the perspective of tourism business certified enterprises
- Tez No: 902689
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAPLAN UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
TR21 Bölgesi inanç turizmi potansiyelinin turizm işletme belgeli işletmelerin bakış açısından değerlendirilmesi isimli bu çalışma, TR21 Bölgesi'nin daha önceki çalışmalar ile saptanan inanç turizmi potansiyelini ifade etmek, katkılar yapmak ve mevcut potansiyelin bölgenin turizm işletme belgeli işletmeler tarafından değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmada ilk olarak turizm ve inanç turizmi, bölgesel kalkınma ve turizm işletmeleri hususunda kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. Çalışmanın yönteminde ise nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği ile veriler elde edilmiştir. Çalışmanın amacına uygun olarak uzman görüşleri doğrultusunda görüşme soruları hazırlanmıştır. Görüşmeler 16 Mayıs- 15 Haziran 2024 tarihleri arasında turizm işletme belgeli konaklama işletmeleri, A grubu seyahat acentaları ve turizm işletme belgeli gastronomi tesisleri olmak üzere 40 kişilik katılımcı grubu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre Edirne için yüksek bir inanç turizm potansiyeli algısı oluştuğu görülmekte iken Kırklareli için bu potansiyel daha düşük düzeyde görülmekte, Tekirdağ için ise bu potansiyelin görülmediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study,“Evaluation of the Faith Tourism Potential of the TR21 Region from The Perspective of Tourism Business Certified Enterprises,”is to convey the faith tourism potential of the TR21 Region as determined by previous studies, to make contributions, and to evaluate the current potential of tourism business certified enterprises in the region. Initially, the study encompassed a conceptual framework that addressed tourism and faith tourism, regional development, and tourism enterprises. Qualitative research methodologies were employed to acquire data through interviews. Interview queries were developed in accordance with the objectives of the study. From May 16 to June 15, 2024, interviews were conducted with a group of 40 participants, which included accommodation establishments with a tourism operation certificate, travel agencies from group A, and gastronomy facilities with a tourism operation certificate. Based on the research findings, it is evident that Edirne has a high belief in the tourism potential, whereas Kırklareli perceives it at a reduced level. Additionally, Tekirdağ does not perceive this potential.