Bağlanma stilleri ile romantik ilişkilerde temel psikolojik ihtiyaçların doyumu arasındaki ilişkide ilişkisel otantikliğin aracı rolü
The mediating role of relational authenticity in the relationship between attachment styles and satisfaction of basic psychological needs in romantic relationships
  1. Tez No: 902688
  2. Yazar: ASLIHAN METEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBANUR BAYRAM KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma, bağlanma stilleri ile romantik ilişkilerde temel psikolojik ihtiyaçların doyumu arasındaki ilişkide ilişkisel otantikliğin aracı rolünü incelemektedir. Araştırma, romantik ilişkisi olan 18-30 yaş aralığındaki 390 kadın ve erkek genç yetişkin katılımcıdan elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Veriler, Demografik Bilgi Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), İlişkide Otantiklik Ölçeği ve Romantik İlişkilerde Temel Psikolojik İhtiyaçların Doyumu Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Analizler AMOS ve SPSS Statistics 27 programları ile yapılmıştır. Bağlanma stillerinin, romantik ilişkilerde temel psikolojik ihtiyaçların doyumunu negatif yönde ve anlamlı olarak yordadığı; bağlanma stillerinin, ilişkisel otantikliği negatif yönde ve anlamlı olarak yordadığı; ilişkisel otantikliğin romantik ilişkilerde temel psikolojik ihtiyaçların doyumunu pozitif yönde ve anlamlı olarak yordadığı bulunmuştur. Ayrıca, bağlanma stilleri ile romantik ilişkilerde temel psikolojik ihtiyaçların doyumu arasındaki ilişkide ilişkisel otantikliğin aracı rolü olduğu saptanmıştır. Bağlanma stilleri, ilişkisel otantiklik ve temel psikolojik ihtiyaçların doyumu arasındaki dinamiklerin daha iyi anlaşılması, romantik ilişkilerin kalitesini artırma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study examines the mediating role of relational authenticity in the relationship between attachment styles and the satisfaction of basic psychological needs in romantic relationships. The study was conducted using data collected from 390 young adult participants (aged 18-30), both male and female, who were in a romantic relationship. The data were gathered using the Demographic Information Form, the Experiences in Close Relationships-II (ECR-II), the Relational Authenticity Scale, and the Basic Psychological Needs Satisfaction in Romantic Relationships Scale. Analyses were conducted using AMOS and SPSS Statistics 27 programs. Findings revealed that attachment styles negatively and significantly predicted the satisfaction of basic psychological needs in romantic relationships; attachment styles negatively and significantly predicted relational authenticity; and relational authenticity positively and significantly predicted the satisfaction of basic psychological needs in romantic relationships. Furthermore, it was found that relational authenticity mediates the relationship between attachment styles and the satisfaction of basic psychological needs in romantic relationships. A better understanding of the dynamics among attachment styles, relational authenticity, and the satisfaction of basic psychological needs has the potential to enhance the quality of romantic relationships.