Samsun-Kurupelit çevresi doğal florasında bulunan gelemen üçgülü (Trifolium meneghinianum clem)'nün bazı botanik ve agronomik karakterleri üzerine bir araştırma
Some characters of gelemen clover (Trifolium meneghinianum clem) grown in natural flora of Kurupelit, Samsun in Turkey
  1. Tez No: 11237
  2. Yazar: AHMET OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN KÖYCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
7. ÖZET Araştırma, Samsunun 17 km batısında Kurupelit Kampusu çevresindet, 0-170 m rakımda yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Gelemen Uçgulünün (Tr if ol i um meneghinianum Clem.) yaprakcık boyu ortalaması 3.58 cm, geniş liği ise 2.88 cm ' di r. Çiçek topluluğu kömeç olup, 54-55 adet çiçeğin birleşme siyle meydana gelmiştir. Çiçek boyu 0.64 cm, genişliği 0.31 cm; indeksi (Boy /Geni şl ik ) 2.06'dır. Kömeç boyu ise ortalama 1.22 cm olup, genişliği 1.09 cm'dir. Çiçek rengi, beyaz ile krem rengi arasındadır. Çiçek tozu uzunluğu ortalama 2.97 mikron, genişliği ise 2.76 mi kron' dur. Meyve zarı m sı yapıda olup, bunu saran v e x i 1 1 u m ' d a n oluş muştur. Ortalama uzunluğu 1.29 cm, genişliği 1.08 cm'dir. Meyve'de 1-2 adet tohum bulunmaktadır. Tohum uzunluğu 1.2 mm, genişliği ise 1.00 mm'dir. Rengi yeşil ile sarının çeşitli tonlarını kapsamaktadır. Bitki boyu ortalama 69.34 cm, çapı 0.51 cm olup, içi boş ve tüysüzdür. Dallanma toprak yüzeyinden olup, ortalama 2-3 adet dal içer mekted r. Kök uzunluğu ortalama 23.51 cm olup, çapı 0.517 cm'dir. Çiçek tozu canlılığı 3, 98-100 arasında değişmektedir. Tohum bağlama, izolasyona alınmayan bitkilerde % 85.7-90.74, izolasyona alınanlarda % 0.07 olarak tespit edilmiştir. Ciçeklenme, Nisan sonu, Mayıs ayı başında başlamakta ve tohum haziran ayında ol gunl aşmakt ad ı r.4 3 Tohumların 1000 daneo ağırkığı 0.645 gr 'dır. Bin dano ağırlığı ise 0.979 gr'dır. Tohumların çimlenme gücü, muamele yapılmış olanlarda % 87.2 olmasına karşılık, muamele yapılmamış olanlarda % 18.6 olmuştur. Çimlenme hızı ise sırasıyla muamele edilenlerde % 21.6, muamele edilmeyenlerde ire % 4.1 oranında tespit edilmiştir. Kimyasal karakterlerinden; kuru madde içeriği % 1 9. 7, ham protein oranı % 13.35, ham kül oranı % 8.67 olarak tespit edil miştir. Kromozom sayısı 2n = 16 olarak tespit edilmiş ve bu melosis bölünmede haploid kromozom sayısı ile karşılaştırılarak doğru lanmıştı r.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY SOME CHARACTERS OF GELEMEN CLOVER (Trlfolium meneghi n i anum Clem) GROWN IN NATURAL FLORA OF KURUPELIT, SAMSUN IN TURKEY This Study wac conducted in Kurupelit, 17 km west of Samsun at an of 0-170 m altitude. Regai ding to the re cults of this study average leaflet lenghts and widths of Gel emen Clover ( T r i f o 1 i u m menegh i n i anum Clem) were 3.58 and 2.58 cm, respectively. Flower community is a head consisting of about 54-55 flowers;. Average flower lenghts and widths were 0.64 and 0.31 cm, respectively, and index of lenght: width was 2.06. Average head lenghts and widths were 1.22 and 1.09 cm resp. Colors of flowers varied from white to creamy. Average pollen are hymen-like and surrounded by vexillum. Average pod lenght and width were 1.29 and 1.08 mm, respecti vely. Pods contained one or two seeds. Average seed lenght and width were 1.2 and 1.0 mm, res pectively. Seed color is between green and yellow. Average plant lenght was 69.34 cm. Average stem diameter was 0.51 cm. Stem is unpubescent inside of the hallow stem. Branching starts on the soil surface and average number of branch per plant is two or three. Average root lenght and diameter were 0.517 cm. Pollen viability ranged between 98 and 100 %. Seed set ting varied from 8 5.7 to 90.74 % for crosspo 1 i na ted plants and 0.007 % for sel f pol inated plants under isolation. Flowering begun by the and of a p r i 1 and goes through early may. Seeds had maturated in juno thtough July. 1000-seed weight was 0.645 gr, 1000-pods weight was 0.979gram. G e rnirı a t i o n a b i ] i 1 y o f seed s w a i; 8 7. 2 3. f o r sea r f i c d seeds and 18.6 % wit hi whole seeds. Dry matter, etude protein and etude ash contents of hay based on dry matter were found as of 19.7; 13.35 and 8.67 %, respectively. Chromosome counting showed that chromosome number of the species was 2n=16. This counting was supported by haploid chromosome counting in meiosis.