Güneş enerjisi santrallerinin incelenmesi ve verimlilik analizi
Inspection and efficiency analysis of solar power plants
  1. Tez No: 902715
  2. Yazar: NUR EL AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA MİKAİL ÖZÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Tüm dünya enerji kullanımında hızla doğal kaynaklara yönelirken Türkiye de bu alanda önemli yatırımlar yapan bir ülke konumundadır. Tükenebilir kaynakların artan nüfus ve üretimle birlikte tükenme noktasına gelmiş olması doğal kaynaklara yönelimi hızlandırırken Güneş enerjisi de bu alandaki başlıca kaynak olarak ön plana çıkmaktadır. Çalışma kapsamında öncelikli olarak yenilenebilir enerji başlığı altında hem dünyada hem de Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin incelemelerde bulunulmuş olup bu doğrultuda konuya ilişkin literatür taranarak kitap, makale, tez, dergi ve benzeri hem basılı hem de dijital kaynaklardan yararlanılmış sonrasında Güneş enerjisinin avantajlarından, dezavantajlarından, ekonomik etkilerinden ve çevresel koşullarından bahsedilmiştir. Türkiye'de Güneş enerjisine yönelik SWOT analizi gerçekleştirilirken SWOT analizinde üzerinde durulan hususlar ele alınmıştır. Çalışmanın son bölümlerinde güneş enerji santrallerinin verilerine ilişkin incelemelerde bulunularak Kilis ilinde PVsyst uygulaması ile güneş enerjisiyle bir örnek gerçeklerştirilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While the whole world is rapidly turning to natural resources in energy use, Turkey is a country that makes significant investments in this field. While the fact that exhaustible resources have reached the point of depletion with the increasing population and production accelerates the trend towards natural resources, solar energy also stands out as the main resource in this field. Within the scope of the study, studies on solar power plants were made and in this direction, the literature on the subject was scanned and books, articles, theses, magazines and similar both printed and digital sources were used. While conducting SWOT analysis for solar energy in Turkey, the issues emphasized in the SWOT analysis were addressed. In the last sections of the study, the data of solar energy plants were examined and the study was completed by implementing an example with solar energy in Kilis province with the PVsyst application.