Okul öncesi dönem çocuklarıyla reggio emilia yaklaşımı bağlamında değer eğitimi: bir durum çalışması
Values education for preschool children within theframework of the reggio emilia approach: A Case study
- Tez No: 902733
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Değerler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırma, Reggio Emilia yaklaşımının genel prensipleri doğrultusunda hazırlanan ve uygulanan değer eğitimi etkinliklerinin okul öncesi eğitimi almakta olan çocuklar üzerindeki etkilerini ve değer kazandırma süreçlerindeki verimliliğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Reggio Emilia yaklaşımının genel prensipleri doğrultusunda hazırlanan ve uygulanan değer eğitimi etkinlikleri bağlamında oyunlarla, deneylerle, dramayla, hikayelerle, şarkılarla, okul öncesi etkinlik çeşitleriyle, videolarla ve resimlerle bütünleştirilerek sekiz haftalık bir zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden biri olan durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma sürecini detaylı bir şekilde inceleme fırsatı sunduğundan dolayı bu desen tercih edilmiştir. Araştırma grubunu İstanbul ilinde öğrenim gören 11 erkek, 5 kız toplam 16 çocuk ve aileleri meydana getirmektedir. Reggio Emilia yaklaşımının ilkeleri doğrultusunda, çocukların gelişimsel özellikleri ve yaş grubuna göre planlanmış değerler eğitimi etkinlikleri uygulanmıştır. Uygulama sürecini değerlendirmek amacıyla öğretmen tarafından gerçekleştirilmiş olan gözlem raporlarından, aileler ile çocuk katılımcılarla yapılmış olan görüşmelerden, aileler ve çocuklar tarafından sürecin sonunda oluşturulmuş ürünlerden faydalanılmıştır. Elde edilen nitel veriler içerik analiziyle çözümlenmiştir. Sonuç olarak bu araştırmada, Reggio Emilia yaklaşımı doğrultusunda hazırlanan ve uygulanan değer eğitimi etkinliklerinin çocuklardaki değer algısına olumlu yönde tesir ettiği belirlenmiştir. Bu kapsamda yürütülen değerler eğitimi etkinlikleri; adalet, yardımlaşma, temizlik, saygı, çalışkanlık, paylaşma, sorumluluk ve israf etmeme değerinin gelişmesine ve değerler eğitimine yönelik de olumlu tutumlar meydana gelmesine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to reveal the effects of values education activities prepared and implemented in line with the general principles of the Reggio Emilia approach on children receiving pre-school education and their efficiency in the value-adding processes. The research was carried out within an eight-week period using integrated games, experiments, drama, stories, songs, various preschool activities, videos and pictures as part of values education activities prepared and implemented in line with the general principles of the Reggio Emilia approach. The research used case study, one of the qualitative research designs. This design was preferred because it provides the chance to examine the research process in detail. The research group comprised 16 children, 11 boys and 5 girls, studying in Istanbul and their families. Values education activities were planned based on the developmental characteristics and ages of the children following the principles of the Reggio Emilia approach. The implementation process was evaluated based on observation reports produced by the teacher, interviews with families and child participants, and products created by families and children at the end of the process. The qualitative data obtained were analyzed by content analysis. As a result, this study determined that values education activities prepared and implemented in line with the Reggio Emilia approach had a positive effect on children's value perception. Values education activities following this approach contributed to the development of values such as justice, cooperation, cleanliness, respect, diligence, sharing, responsibility and not wasting, and to raising positive attitudes towards values education.