Müellefe-i Kulûb özelinde Hz. Ömer'in fıkhî yaklaşımının günümüz zekât uygulamalarına yansıması
The reflection of Hz. Omar's jurisprudential approach in the context of Muallafatul Qulub on today's zakat practices
- Tez No: 902732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fıkıh Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Fetihlerin artıp İslam topraklarının genişlemesiyle beraber fıkhî meselelere ait yeni problemler ortaya çıkmıştır. Hz. Peygamber'den sonraki dönemlerde bu problemlerin çözüme kavuşturulmasında sahâbenin uygulamalarının önemli bir yeri vardır. Özellikle Hz. Ömer, uygulamaları sayesinde problemlerin çözülmesine katkı sağlamış ayrıca İslâm hukukunun şekillenmesine de yardımcı olmuştur. Bu araştırmada, Hz. Ömer'in müellefe-i kulûbe yönelik uygulamasından hareketle günümüz zekât sistemlerinde müellefe-i kulûbün durumu ele alınmıştır. Çalışmaya konu olan ülkelerin zekât sistemlerinde müellefe-i kulûbün durumu tespit edilerek Hz. Ömer'in fıkıh anlayışı çerçevesinde değerlendirilmiştir. Tercih edilen başlıca yöntemler; araştırma, inceleme ve tahlildir. Bu yöntemler, araştırmanın konusunu tarihsel bağlamda ele alarak karşılaştırma yapma imkânı sağlamıştır. Bu sebeple meselenin daha kolay anlaşılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the expansion of Islamic territories through increasing conquests, new problems related to jurisprudential issues emerged. In the periods following Prophet Muhammad, the practices of the companions (sahabah) played an important role in resolving these problems. Particularly, Hz. Omar contributed to solving these issues through his practices and also played a role in shaping Islamic law. This study addresses the status of muallafatul qulub in today's zakat systems, drawing on Hz. Omar's approach towards muallafatul qulub. By identifying the status of muallafatul qulub in the zakat systems of the countries studied, it evaluates these practices within the framework of Hz. Omar's understanding of fiqh. The primary methods used in this study are research, examination, and analysis. These methods provided the opportunity to make comparisons by considering the topic in a historical context, thus aiming to facilitate easier understanding of the issue.