Sustainable (green) marketing strategies' effect on consumer buying behaviors. comparative analysis of Lithuania and Türkiye
Sürdürülebilir (yeşil) pazarlama stratejilerinin tüketici satın alma davranışlarına etkisi. Litvanya ve Türkiye'nin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 902741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM NURDAN TÜMBEK TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yönetim uygulamalarının evrimi ve sürdürülebilir pazarlama üzerindeki etkileri çağdaş iş stratejisinin temel bir yönü haline gelmiştir. Önerilen bu çalışma, Litvanya ve Türkiye'de yönetim uygulamaları ile sürdürülebilir pazarlama stratejilerinin etkinliği arasındaki dinamik etkileşimi keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın amacı hem Litvanya hem de Türkiye'deki kitleye ulaşmak ve iki ülkenin sürdürülebilirlik konusunda farklı bilgilere sahip olup olmadığını ve sürdürülebilirliğin pazarlamadaki etkilerini fark edip etmediklerini öğrenmektir. Sürdürülebilirlik her geçen gün daha önemli hale geliyor, bu nedenle insanların bilgisini araştırmak ve bilgiye bağlı olarak tüketicilerin sürdürülebilirlikle ilgili bilgisini artırmak için farklı seçenekler sunmak önemlidir. Birçok marka daha sürdürülebilir hale gelmesine rağmen, birçok tüketicinin sürdürülebilir seçenekleri satın alma olasılığına bakılmaksızın daha az sürdürülebilir seçeneği seçtiği açıktır. Tezin bir diğer amacı, tüketicilerin daha sürdürülebilir seçenekleri tüketmeye neden eğilimli olmadıklarına dair olası nedenleri keşfetmek ve tüketicilerin sosyal/ekonomik durumlarının satın alma davranışları ve sürdürülebilirlik bilgileri üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
The evolution of management practices and their influence on sustainable marketing has become a pivotal aspect of contemporary business strategy. This proposed study aims to explore the dynamic interplay between management practices and the effectiveness of sustainable marketing strategies in Lithuania and Türkiye. The goal of this research is to reach audiences both in Lithuania and Türkiye and learn, whether the two countries have different knowledge regarding sustainability and whether they notice the effects of sustainability from Marketing. Sustainability is become more pivotal every day, therefore it is important to research the knowledge of people and depending on the knowledge present different options to increase the knowledge of consumers related to sustainability. Despite many brands becoming more sustainable, it is obvious that many consumers are choosing the less sustainable option regardless the possibility to purchase the sustainable options. Another purpose of the thesis is to explore the potential reasons as to why consumers are not prone to consume the more sustainable options and to explore whether the social/economic situations of consumers have any influence on their buying behaviors and knowledge of sustainability.