Yeşil pazarlama uygulamalarının tüketici satın alma davranışı üzerine etkisi; Geri dönüşüm uygulamalarına ilişkin bir araştırma
The effect of green marketing applications on consumer purchasing behavior; A research on recycling applications
- Tez No: 590803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METEHAN TOLON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Sanayi devrimleri üretim sistemlerinde büyük değişikliklere yol açmıştır. Büyüyen ve küreselleşen pazarlar ile kitlesel üretim yaygınlaşmıştır. Kitlesel üretimle beraber çoğalan endüstriyel faaliyetlerin yol açtığı çevre kirlilikleri ve kontrolsüz doğal kaynak kullanımı fazlalaşmış, artan nüfusun neden olduğu yüksek tüketim miktarları ve tüketim çıktıları ile ekolojik denge geri döndürülemez şekilde bozulma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Hava, su, toprak, deniz, kıyı gibi çevre kirlilikleri, küresel ısınma, iklim değişiklikleri, deniz seviyesinin yükselmesi, çölleşme gibi küresel boyutta etkileri olan çevre sorunları dünyayı ciddi anlamda tehdit etmeye başlamıştır. Bu durum dünyayı, ekosistemi, doğayı önemseyen çevre bilinçli tüketici sayısının artmasına neden olmuştur. Çevre bilinçli tüketiciler talep ettikleri mal ve hizmetlerin çevre dostu niteliklere sahip olmasını önemsemektedirler. Yeşil pazarlama bu anlamda tüketicilerin bu beklentilerine cevap verme amacıyla stratejiler geliştirmektedir. Bu çalışmada çevre sorunlarına değinilmiş, yeşil işletmecilik, yeşil pazarlama ve geri dönüşüm faaliyetleri ele alınmıştır. Bu tezin amacı yeşil pazarlama faaliyetlerinin tüketici satın alma davranışları üzerindeki etkisinin belirlenmesi ve geri dönüşüm uygulamalarına ilişkin tüketici davranışlarının ortaya konmasıdır. Yapılan çalışmada kolayda örnekleme metodu kullanılmış ve 511 gönüllü katılımcıdan elde edilen veriler, IBM SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir. Analiz bulgularına göre tüketiciler çevre sorunlarına karşı duyarlıdır ve tüketicilerin çevre bilinci yüksektir, tüketiciler yeşil ürünler için ortalama %17,77 daha fazla ödeme yapmayı kabul etmektedir. Tüketiciler geri dönüştürülmüş ürünleri ve geri dönüştürülebilen ürünleri, klasik ürünlere tercih etmektedirler. Tüketiciler geri dönüşümü daha çok duygusal nedenlerle gerçekleştirmektedir, tüketicilerin geri dönüşüme ulaşımlarının kolaylaştırılması, geri dönüşüm oranlarının artmasına olanak sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Industrial revolutions have led to major changes in production systems. With growing and globalizing markets, mass production has become widespread. Growing mass production environmental pollution caused by industrial activities and uncontrolled use of natural resources increased, high consumption amounts and increased output by the increasing population has made the ecological balance irreversibly compromised. Enviroment problems such as air, soil, sea, coast pollution, water global warming, climate changes, rising of sea level, desertification which have global effects began to threaten the world seriously. This situation has led to an increase in the number of environmentally conscious consumers whom cares about the world, ecosystem, nature. Environmentally conscious consumers care about environment-friendly qualities of their goods and services. In this sense, green marketing has been developing strategies to meet these expectations of consumers. In this study, environmental problems are mentioned, green business, green marketing and recycling activities are discussed. The aim of this thesis is to determine the effect of green marketing activities on consumer buying behaviors and identification of consumer behavior related to recycling practices. In this study, easy sampling method was used and the data obtained from 511 volunteers were analyzed with IBM SPSS 24 program. According to the analysis findings consumers are sensitive to environmental problems and environmental awareness of consumers is high, consumers agree to pay % 17.77 on an average more for green products. Consumers prefer recycled products and recyclable products to classic products. Consumers prefer recycle for mostly emotional reasons, facilitating the access of consumers to recycling may enable increase of recycling rates.