İlkokul öğretmenlerinin öğrenme hızı yüksek öğrencilere yönelik öğretim uygulamaları ile iş motivasyonu düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between primary school teachers' teaching practices towards students with high learning speed and their work motivation levels
  1. Tez No: 902742
  2. Yazar: MERVE PESEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ YEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmada ilkokul öğretmenlerinin öğrenme hızı yüksek olan öğrencilere yönelik yaptıkları öğretim uygulamaları ve bu uygulamalarda bulunma sıklıkları ile iş motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Bursa ili Osmangazi ve Nilüfer ilçesinde görev yapan 351 kadın ve 81 erkek olmak üzere toplam 432 sınıf öğretmeni amaçlı örnekleme yoluyla seçilmiştir. Araştırmada belirlenen öğretmenlere Kişisel Bilgi Formu, İş Motivasyonu Ölçeği (İMÖ) ve Hızlı Öğrenen Öğrencilere Özgü Öğretim Uygulamaları Anketi (HÖYÖU) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25.0 programından yararlanılarak çözümlenmiştir. Verilerin analizindeyse standart sapma ve aritmetik ortalamadan faydalanılmış, bağımsız örneklemin de t- testi ile tek yönlü varyans analizi (ANOVA) nin yanında değişkenlerin regresyonu, korelasyonu ile Scheffe testi analizi kullanılmıştır. Araştırma verilerinden sağlanan bulgulara dayanarak ilkokul öğretmenleri sınıfında yer alan hızlı öğrenen bireylere has öğretim uygulamalarının yapılma sıklığının orta seviyede olduğu görülmüştür. İlkokul öğretmenlerine ait iş motivasyon seviyeleriyse iyi seviyede olduğu belirlenmiştir. Hızlı öğrenen öğrencilere yönelik öğretim uygulamalarını yapma sıklarının iş motivasyonunun varyansını %27 yordamıştır. İş motivasyon düzeyinin hızlı öğrenen öğrencilere yönelik öğretim uygulamalarını yapma sıklarının varyansını %23 yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. İlkokul öğretmenlerinin hızlı öğrenen öğrencilere özgü öğretim uygulamalarını yapma sıkları ve iş motivasyon düzeylerini daha da iyi bir seviyeye getirebilmek adına bireysel farklılıklara yönelik uygulamalı derslere yer verilmesi ve bu hakkında hizmet içi farkındalık eğitimlerinin süre ve miktarlarının arttırılması önerilebilir. Buna ek olarak okul idaresinin gerek maddi gerekse manevi anlamda sınıf öğretmenlerini desteklemesi, okullarda kurum kültürünün oluşturma, kurumun stratejik planlamasında misyonu ve vizyon hedeflerine bu konuyu yerleştirmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the relationship between primary school teachers' teaching practices for students with high learning rate and the frequency of these practices and their job motivation levels. The research was conducted using the relational survey model. A total of 432 classroom teachers, 351 female and 81 male, working in Osmangazi and Nilüfer districts of Bursa province in the 2022-2023 academic year, were selected through purposive sampling. Personal Information Form, Work Motivation Scale (JMS) and Teaching Practices Specific to Fast Learners Questionnaire (PSPQ) were applied to the teachers. The data obtained were analyzed using the SPSS 25.0 program. In the analysis of the data, standard deviation and arithmetic mean were used, independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), regression and correlation of variables and Scheffe test analysis were used. Based on the findings obtained from the research data, it was seen that the frequency of teaching practices specific to fast learners in primary school teachers' classrooms was at a moderate level. The work motivation levels of primary school teachers were found to be at a good level. In addition, it was concluded that the frequency of implementing instructional practices specific to fast learners predicted work motivation by 27%, while the level of work motivation predicted the frequency of implementing instructional practices specific to fast learners by 23%. In order to improve the frequency of teaching practices specific to fast learner students and the level of work motivation of primary school teachers, it may be recommended to include applied courses on individual differences and to increase the duration and amount of in-service awareness trainings on this subject. In addition, it can be suggested that the school administration should support classroom teachers both financially and morally, create an institutional culture in schools, and include this issue in the mission and vision goals in the strategic planning of the institution.