İstanbul'da yaşayan üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir giysi tercihlerinin anket yöntemiyle belirlenmesi
Determination of sustainable clothing preferences ofuniversity students living in Istanbul by survey method
- Tez No: 902745
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. NİLŞEN SÜNTER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, İstanbul'da yaşayan üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir giysi konusundaki tutumlarını, bilgi düzeylerini ve satın alma tercihlerini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Giyim endüstrisinin çevresel etkileri, tüketici tercihleri ve çevre dostu ürünlere olan talep gibi konular, günümüzde giderek artan bir öneme sahiptir. Bu tez, sürdürülebilir giysi alanındaki önemli konuları ele alarak, İstanbul'daki genç tüketicilerin bu alandaki davranışlarını anlamak ve gelecek tüketici eğilimlerine ışık tutmayı amaçlamaktadır. Giriş kısmında, insanların doğayla etkileşim içinde olduğu ve sürdürülebilirlik kavramının giderek daha fazla önem kazandığı vurgulanmaktadır. Özellikle giyim endüstrisinin doğaya olan etkileri ve tüketicilerin çevreci bilinç düzeyleri üzerine odaklanarak, bu alandaki bilgi eksikliklerini doldurmayı ve sürdürülebilir giysiye olan talebin belirleyici faktörlerini anlamayı hedeflemektedir. Araştırmanın amacı, İstanbul'da yaşayan üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir giysiye yönelik bilgi düzeylerini, farkındalıklarını ve satın alma tercihlerini belirlemektir. Bu bağlamda, sürdürülebilir giysiye olan talebin faktörlerini anlamak ve pazarlama stratejilerini geliştirmek önemlidir. Ayrıca, genç neslin çevre dostu tüketim alışkanlıklarını anlamak ve sürdürülebilirlik bilincini artırmak da araştırmanın önemli hedeflerindendir. Çalışmanın analiz yöntemleri arasında, toplanan verilerin istatistiksel olarak analiz edilmesi için çeşitli teknikler kullanılmıştır. Anket verileri, SPSS 26.0 yazılımı kullanılarak değerlendirilecek ve parametrik ve non-parametrik testler uygulanacaktır. Bu analizler, öğrencilerin sürdürülebilir giysiye yönelik tutumlarını ve tercihlerini derinlemesine anlamak için önemli bir kaynak oluşturacaktır. Elde edilen sonuçlar, İstanbul'da yaşayan üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir giysi konusundaki tutumlarını ve tercihlerini detaylı bir şekilde ortaya koymaktadır. Google Drive üzerinden yapılan çevrimiçi ankete katılan öğrencilerin çoğunluğu, sürdürülebilir giysiler konusunda bilgi sahibi olduğunu belirtmiştir. Ancak, satın alma tercihlerini etkileyen faktörler arasında fiyatın önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Bu çalışmanın önemi, sürdürülebilir giysi endüstrisindeki gelişmelerin ve değişen tüketici tercihlerinin anlaşılmasına katkıda bulunmasıdır. Ayrıca, genç neslin çevre dostu tüketim alışkanlıklarını anlamak ve sürdürülebilirlik bilincini artırmak açısından da önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to thoroughly examine the attitudes, knowledge levels, and purchasing preferences of university students living in Istanbul regarding sustainable clothing. Topics such as the environmental impacts of the clothing industry, consumer preferences, and the demand for eco-friendly products are becoming increasingly important today. By addressing key issues in the field of sustainable clothing, this thesis seeks to understand the behaviors of young consumers in Istanbul and shed light on future consumer trends. In the introduction, it is emphasized that humans interact with nature and the concept of sustainability is gaining more importance. Focusing particularly on the environmental impacts of the clothing industry and the level of environmental awareness among consumers, the aim is to fill knowledge gaps in this area and understand the determining factors of the demand for sustainable clothing. The purpose of the research is to determine the knowledge levels, awareness, and purchasing preferences of university students living in Istanbul regarding sustainable clothing. In this context, it is important to understand the factors influencing the demand for sustainable clothing and to develop marketing strategies. Additionally, understanding the eco-friendly consumption habits of the younger generation and increasing sustainability awareness are also significant objectives of the research. Among the methods of analysis used in the study, various techniques are employed to statistically analyze the collected data. The survey data will be evaluated using SPSS 26.0 software, and both parametric and non-parametric tests will be applied. These analyses will provide a valuable source for deeply understanding students' attitudes and preferences towards sustainable clothing. The results obtained reveal in detail the attitudes and preferences of university students living in Istanbul towards sustainable clothing. The majority of students who participated in the online survey conducted via Google Drive indicated that they are knowledgeable about sustainable clothing. However, it has been observed that price plays an important role among the factors influencing their purchasing preferences. The significance of this study lies in its contribution to understanding developments in the sustainable clothing industry and changing consumer preferences. Additionally, it plays an important role in understanding the eco-friendly consumption habits of the younger generation and increasing sustainability awareness.