Şehirlerin markalaşma sürecinde coğrafi işaretli ürünlerin rolü: Giresun fındık örneği
The role of geographically indicated products in the branding process of cities: The Example of Gi̇resun hazelnut
- Tez No: 902744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KARADAĞ ALÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Araştırmanın odak noktası, Giresun ilinde coğrafi işaret olarak tescillenen fındığın, şehrin markalaşma sürecine rolünü incelemektir. Bu çalışma, şehir markalaşması sürecinde coğrafi işaretli ürünlerin rolünü Giresun'un dünya çapında ün kazanmış fındık örneği üzerinden analiz etmektedir. Araştırmanın yöntemi, nicel araştırma teknikleri ile tarama deseni olan anket kullanılmıştır. Coğrafi işaretli ürünler ve geleneksel mutfak mirası, şehirlerin markalaşmasında kritik bir rol oynar. Yerel tarımsal faaliyetlerin desteklenmesiyle, ekonomik değer artar ve bölgenin tanıtımı güçlenir. Bunun sonucunda, şehirlerin tarihi, turistik değeri ve kültürel zenginlikleri daha belirgin hale gelir, markalaşmalarına önemli katkılar sağlanır. Araştırma, coğrafi işaretli ürünlerin şehir markalaşmasındaki önemini vurgulayarak, literatüre yeni bir katkı sunmayı hedefliyor ve coğrafi işaretli ürünlerin şehir markalaşmasına olan rolünü anlamak isteyen diğer şehirlere örnek teşkil edebilir. Örneklem büyüklüğü %5'lik örnekleme hatası ve % 95'lik güven seviyesi olarak belirlenerek (Aziz, 2003, 58), 7944 kişi olan bir evren için yeterli olan 367 kişiye anket uygulanmıştır. Örneklem oluşturulurken her bir cevaplayıcının örneklemde olma olasılığı bilinmediği için olasılıksız örnekleme modeli, zaman ve ulaşma konusunda tasarrufu için gelişigüzel örnekleme modeli uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçları, şehir markalaşması ve coğrafi işaretli ürünlerin etkileşimi konusunda daha derin bir anlayış geliştirmeye yardımcı olabilir. Bir bölgenin eşsiz niteliklerini ve üstün kalitesini vurgulayarak, bölgenin tanıtımına ve ekonomisine katkı sağlanabilir. Araştırma verileri, coğrafi işaretli ürünlerin şehir markalaşmasına olumlu etkilerinin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu ürünler, bir bölgenin özgünlüğünü ve kalitesini vurgulayarak o bölgenin tanıtımına ve ekonomisine katkıda bulunur. Bu katkıyı en üst düzeye çıkarmak için, yöneticilerin coğrafi işaretlerle ilgili eğitim ve tanıtım faaliyetlerini bölge sakinlerine ve ziyaretçilere yönelik olarak yapmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The focus of the research is to examine the impact of the geographical indication-registered hazelnut in the city of Giresun on the city's branding process. This study analyzes the role of geographical indication products in the branding process of cities using the globally renowned hazelnut example from Giresun. The research employs quantitative research techniques with a survey method as the sampling design. Geographical indication products and traditional culinary heritage play a critical role in the branding of cities. With support for local agricultural activities, economic value increases, and the region's promotion strengthens. As a result, the historical, touristic, and cultural richness of cities becomes more prominent, contributing significantly to their branding. The research aims to highlight the importance of geographical indication products in city branding, contributing to the literature, and serving as an example for other cities interested in understanding the impact of geographical indication products on city branding. The sample size, determined with a 5% sampling error and 95% confidence level (Aziz, 2003, p. 58), consists of 367 respondents surveyed out of a population of 7944. Since the probability of each respondent being in the sample is unknown, a non-probabilistic sampling model is applied for the sake of time and convenience, using a random sampling model. The results of the research can contribute to a deeper understanding of the interaction between city branding and geographical indication products. By emphasizing a region's unique qualities and superior quality, the promotion and economy of the region can be enhanced. For this contribution to be maximized, authorities need to conduct educational programs on geographical indications and inform both residents and visitors. The research data indicate that geographical indication products have a positive impact on city branding. These products contribute to the promotion and economy of a region by highlighting its uniqueness and quality. To maximize this contribution, authorities need to conduct educational and promotional activities related to geographical indications targeting both residents and visitors.