Tüketicilerin katılım bankacılığı bilgi düzeyi ile finansal okuryazarlık arasındaki ilişkinin incelenmesi; Ağrı ili örneği
Examining the relationship between consumers' knowledge level of participation banking and financial literacy; The Case of Ağri province
- Tez No: 902756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KADANALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Ağrı ilinde faaliyet gösteren katılım bankalarıyla aktif olarak çalışan müşterilerin katılım bankacılığı ve finansal okuryazarlık bilgi düzeylerini tespit etmeyi amaçlanmıştır. Ağrı il merkezindeki katılım bankalarıyla, aktif olarak çalışan müşteriler üzerinde bir saha çalışması yapılmıştır. Bu çalışmanın bir diğer amacı da, katılım bankalarıyla çalışanların cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, meslek ve aylık gelir düzeyi gibi demografik özelliklerine göre katılım bankacılığı bilgi düzeyleri incelemiştir. Araştırmaya katılan katılımcılar, basit tesadüf örnekleme yöntemiyle seçildi. Veri toplama aracı olarak yüz yüze anket tekniğini kullanılmıştır. Ankete katılım bankalarıyla aktif olarak çalışan 7,842 kişi arasından seçilen basit örneklem yöntemiyle %53'ü erkek ve %47'si kadın olmak üzere toplam 270 kişiyle anketin verileri ile çalışmayı gerçekleştirdik. Katılımcılara yöneltilen finansal okuryazarlık bileşenleri finansal bilgi düzeyi, finansal tutum, finansal davranış ve katılım bankacılığı bilgi düzeyi ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulguların analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans dağılımı, güvenilirlik analizi, normallik analizi, faktör analizi, t-testi, varyans analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizinden yararlanılmıştır. Analizler regresyon analizleri sonucunda, finansal okuryazarlığın tutum ve davranış üzerinde pozitif yönde katılım bankacılığı bilgi düzeyi üzerinde ise olumlu bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların literatürdeki sonuçları büyük ölçüde desteklediği tespit edilmiştir. Finansal okuryazarlık tutum ve davranış düzeylerinin demografik değişkenlere göre ve finansal bilgi düzeyine göre farklılaşma durumunun incelenmesinde T testi, tek yönlü Anova ve Tukey testleri kullanılarak elde edilen sonuçlar, bilgilerin analizinde tablolar halinde gösterilerekyorumlanmıştır. Araştırmaya katılan katılımcıların finansal okuryazarlık düzeyi seviyesi durumu finansal davranışlarının ve finansal tutumlarının gelişebilmesi için finansal eğitime ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmanın bulgularına dayanarak, katılım bankalarıyla çalışan müşterilere ve bu konuda çalışma yapacak olan araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
We aimed to use this data to determine the banking and financial literacy knowledge levels of the masses actively working with banks operating in Ağrı. We conducted a field study on customers actively working with the participation banks of Ağrı city center. Another aim of this study is to distribute the participation banking knowledge levels of people participating with their banks according to demographic characteristics such as gender, marital status, age, education level, profession and monthly income level. Participants in the study were selected by the simple stepwise motion method. We used a face-to-face survey expert as a data collection tool. The survey was conducted with simple methods, using data from a total of 270 surveys, 143 men and 127 women, selected from 7,842 people actively working with participation banks. Financial literacy knowledge level, participation banking knowledge level, attitude and behavior scales were used for the participants. Arithmetic mean, standard deviation, frequency, common analysis, normality analysis, factor analysis, t-test, variance analysis, anomaly analysis and regression analysis were used in the development analysis obtained within the scope of the research. SPSS package program was used for analyses. As a result of the regression analysis, it was determined that financial literacy had a positive effect on attitude and behavior and a neutral effect on the level of participation banking knowledge. It has been determined that the results obtained largely support the results in the literature. In examining the differentiation of financial literacy attitude and behavior levels according to demographic variables and financial knowledge level, the results obtained by using T test, one-way Anova and Tukey tests were interpreted by showing them in tables in the analysis of the information. The financial literacy level of the participants in the research was determined to be at a medium level, and financial education was needed to improve their financial behavior and financial attitudes. Based on the findings of this study, suggestions were made to customers working with participation banks and researchers who will study on this subject.