Üniversite öğrencilerinin yükseköğretimde aldıkları hizmet kalitesi ile akademik kariyer farkındalıkları arasındaki ilişki
The relationship between university students' awareness of academic career and the quality of service they receive in higher education
  1. Tez No: 902757
  2. Yazar: YAVUZ KULAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAKCI, DR. SÜMEYRA DİLEK UYLAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yükseköğretim Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin, yükseköğretimde hizmet kalitesi memnuniyet düzeylerinin onların akademik kariyer farkındalığı arasındaki ilişki incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, nicel yöntemi esas alan mevcut araştırmada ilişkisel tarama deseninden faydalanılmıştır. Araştırmanın evrenini Sakarya Üniversitesi'nde Eğitim, İlahiyat ve Mühendislik fakültelerinde 2022/2023 eğitim öğretim yılı içerisinde öğrenim görmekte olan yalnızca 2,3 ve 4. Sınıf öğrencileridir. Araştırmanın çalışma grubunu ise bu öğrenciler arasından seçilen 390 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından“Kişisel Bilgi Formu”,“Yükseköğretimde Hizmet Kalitesi Ölçeği”ve“Akademik Kariyer Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Veri toplama araçlarının geçerliliğini test etmek için doğrulayıcı faktör analizi yürütülmüş; güvenirlik bağlamında ise Cronbach Alpha iç tutarlılık katsayısı hesaplanmıştır. Elde edilen bulgular geçerlik ve güvenirlik ölçütlerinin karşılandığını göstermiştir. Elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir. Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin yükseköğretimde hizmet kalitesi algılarının tüm alt boyutlarda“memnunum”düzeyinde olduğu görülmüştür. Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin akademik kariyer farkındalıklarının ise“lisansüstü eğitimden mezun olma koşullarına ilişkin farkındalık”alt boyutunun“Hakkında bir şeyler biliyorum ancak sadece genel bilgiler olarak açıklayabilirim”düzeyinde olduğu, diğer tüm alt boyutların ise ''Duydum ama detaylarını bilmiyorum'' düzeyinde olduğu görülmüştür. Hizmet kalitesi memnuniyet seviyeleri cinsiyet, sınıf düzeyleri, öğrenim gördükleri fakülteleri ve bu fakülteleri tercih etme sebepleri gibi değişkenler bağlamında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Bununla birlikte üniversiteyi tercih etme sebepleri, kütüphaneden, spor salonundan, yemekhaneden ve diğer kampüs tesislerinden yararlanma sıklıkları değişkenlerine göre ise istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaşmaktadır. Öte yandan üniversite öğrencilerinin akademik kariyer farkındalıkları; cinsiyet, öğrenim gördükleri fakülteler ve okudukları bölümü tercih etme sebepleri değişkenleri bağlamında istatistiksel olarak anlamlı farklılaşma göstermediği görülmekteyken sosyal alanları kullanma değişkenlerine göre de tüm alt boyutlarda istatistiksel olarak anlamlı farklılaşmaların olduğu görülmüştür. Son olarak öğrencilerin yükseköğretimde hizmet kalitesi algıları ve öğrencilerin akademik kariyer farkındalıkları arasında pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ve orta düzeyde bir ilişki olduğu söylenebilir. Elde edilen bulgular mevcut alanyazın bağlamında tartışılmış ve araştırma bulgularından yola çıkarak öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between university students' satisfaction levels with service quality in higher education and their academic career awareness. In this direction, correlational survey model was utilized in the current research based on quantitative method. The research universe is only 2nd, 3rd and 4th grade students studying at Sakarya University in the Faculty of Educational Sciens, Faculty of Theology and Faculty of Engineering in the 2022/2023 academic year. The sample of the study consists of 390 students selected among these students. To collect data“Personal Information Form”,“Service Quality in Higher Education Scale”and“Academic Career Awareness Scale”were used by the researcher. Confirmatory factor analysis was conducted to test the validity of the data collection tools, and Cronbach Alpha internal consistency coefficient was calculated in terms of reliability. The findings showed that the validity and reliability criteria were met. The findings can be summarized as follows. Sakarya University students' perceptions of service quality in higher education were found to be at the level of“satisfied”in all sub-dimensions. It was observed that the academic career awareness of Sakarya University students was at the level of“I know something about it, but I can only explain it as general information”in the sub-dimension of“awareness of the conditions for graduating from graduate education”, while all other sub-dimensions were at the level of“I have heard but I do not know the details”. Service quality satisfaction levels do not show a statistically significant difference in terms of variables such as gender, grade level, faculties of education and reasons for choosing these faculties. However, there is a statistically significant difference according to the variables such as the reasons for choosing the university, the frequency of using the library, gym, dining hall and other campus facilities. On the other hand, while the academic career awareness of university students did not show statistically significant differences in terms of gender, faculties they studied and reasons for choosing the department they studied, it was seen that there were statistically significant differences in all sub-dimensions according to the variables of using social areas. Finally, it can be said that there is a positive, statistically significant and moderate relationship between students' perceptions of service quality in higher education and students' academic career awareness. The findings were discussed in the context of the existing literature and recommendations were presented based on the research findings.