Intergroup discrimination towards migrants and refugees in labor market hiring decisions
İşgücü piyasası işe alma kararlarında göçmenlere ve mültecilere yönelik gruplar arası ayrımcılık
- Tez No: 902762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL KELEŞ TAYŞİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Örgütlerde rasyonel karar verme, çevredeki olumsuz sosyal, ekonomik ve siyasi iklim etkilerinden bağımsız, tarafsızlık veya normatif ilkelere bağımlı süreçler veya işletme çıkarımları olarak açıklanmaktadır (Burton vd., 2008). Araştırmamız, bugün Türkiye'de en tartışmalı dış grup olarak hedefte Suriyeli göçmenler olduğu için, kategorizasyonun çoklu boyutlarını, yani değerlendiricinin etnik kökeninin karşısında hedef grup üyesinin etnisite ve görev statüleri dikkate alınarak işe alma bağlamında ayrımcılık olgularını inceleyecektir. Araştırma, gerçek hayattaki değerlendirmelerde karşılıklı etkileşimi değerlendirmek üzere etnik köken ve algılanan entegre tehdidin yordamlama gücünü test etmeyi amaçlamıştır. Tezimizin hedef kitlesi, damgalanmış dış grup profilini aşırı yıpratıcı bir biçimde, yani düşmanlıkla temsil eden önemli bir dış grup olarak Suriyeli göçmenler ve göz ardı edilen, hoş görülen veya tolere edilen daha düşük etnik belirginlik sunan daha kabul gören dış grup özelliklerini temsil eden Özbek adaylardır. İki tarafın (değerlendirici ve başvuran aday) etnik kimliği modelimizin kritik belirleyicisidir. Dolayısıyla, Sosyal Özdeşleşme ve Kategorizasyon, Algılanmış Belirsizliğin Azaltılması, Sosyal Karşılaştırma ve Bütünleşik Tehdit teorileri aracılığıyla kavramsallaştırma, tezimizin yordamlama gücünü açıklamak için kullandığımız temel kavramlardır. Araştırma, 166'sı kadın ve 66'sı erkek olmak üzere 232 katılımcının yanıt verdiği çevrimiçi öz bildirim anketi şeklinde iki bölüm halinde gerçekleştirilmiştir. İlk bölümde, her bir pozisyon için bir yerli ve iki göçmenden oluşan farklı düzeydeki iş statüleri için başvuru sahiplerinin seçimi ele alınmıştır. İkinci bölümde, değerlendiricilerin etnik yönelimleri/yoğunlukları ve algıladıkları bütünleşik tehdit incelenmiş ve bu yapıların değerlendiricilerin seçim kararlarına ulaşmadaki tutumları üzerindeki öngörülebilirliği değerlendirilmiştir. Anketler, bu teorileri açıklamak için geliştirilen ölçeklerden türetilen maddeleri, etnik demografi ve görev statüsü ile birlikte, başta işe alma ve sıralama tercihleri olmak üzere örgütsel karar vermeyi yönlendiren etkenleri içermektedir. Araştırma bulguları göstermiştir ki; iç grup olarak Türkler açıkça Önyargı Kayırmacılığına uğramıştır ve bu eğilim temelde Etnik Biliş tarafından belirlenmiştir, burada Gerçekçi Tehdit sadece tamamlayıcı moderatör olarak hareket etmektedir. Bununla birlikte, Suriyeliler için Önyargı olarak şiddetli ayrımcılığı belirleyen Gerçekçi Tehdit olmuştur ve Özbeklere yönelik oldukça ılımlı ayrımcılık ölçeği, bu farklılaşmayı esas olarak puanlayıcılarla etnik yakınlığa borçludur, yine de Gerçekçi Tehdit tarafından etkilenmektedir, ancak etnik biliş tarafından önemli ölçüde desteklenmektedir. Etnik Biliş, vektörel regresyon değer artışına neden olacak şekilde paralel hareket etmelerine rağmen Gerçekçi Tehdit ile korelasyon göstermemiştir. Sembolik Tehdit, Gerçekçi Tehdit ile“multicollinearity”oluşturması, düşük faktör yüklemesi ve deneme testlerimizde istatistiksel önemsizlik sergilemesi nedeniyle analiz dışında bıraktığımız bir faktör olmuştur. Ayrımcılığın bulaşıcı bir müsibet olduğu, herhangi bir birey tarafından maruz kalındığında, yeniden üretilme ve bulaşıcı olarak çoğalma potansiyeli geliştirdiği kanıtlanmıştır. Ayrımcılık mağduru olsun veya olmasın, kadınların ayrımcılık davranışlarında daha vicdanlı olduğu öngörüsü araştırmamızda doğrulanmamıştır. Özellikle cinsiyet ayrımına uğramış kadınların korku güdüsünü daha kuvvetli devreye soktukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rational decision-making in organizations is explained as perceived impartiality or normatively and appropriately adhered processes or outcomes at work (Burton et al., 2008) regardless of disturbing social, economic and political climate surroundings. Our research intended to study multiple dimensions of Categorization, that is ethnicity of rater versus target group members, and job statuses of applicants, in Context of labor market selection and hirings, as migrants on Target, that is the most controversial debate in Turkiye today. The target audience was the Syrian migrants as a stigmatized outgroup in an extremely corrosive form, that is hostility, and Uzbek nationals displaying lighter ethnic salience which is overlooked, indulged, or tolerated. The ethnic identities of the two parties-rater and the applicant- were the critical pillar of our model. Hence, theoretical conceptualization via Social Identification and Categorization, Subjective Uncertainty Reduction, Social Comparison, and Integrated Threat theories were the fundamental drivers to explain the predictive power of our hypothesis. The research was conducted as an online self-reporting survey by which 232 participants-166 female and 66 male- responded in two parts. The first part dealt with the selection decisions over applicants, containing one native and two diverse migrant candidates for each position. The second part drilled on raters' ethnic orientation/intensity, and the integrated threat they perceived, and assessed the predictability of these constructs on raters' attitudes in reaching selection decisions. Questionnaires are composed of items derived from the measures that have been developed to explain these theories, combined with ethnic demography and job statuses moderating selection processes, reflecting hiring and ranking preferences. The findings of the research have indicated that; Turks as a native ingroup have been outrightly discriminated favoring as“Bias For”and this tendency was fundamentally influenced by Ethnic Cognition, and Realistic Threat acting only as supplementary factor. However, it was the Realistic Threat that determined the severe discrimination as“Bias Against”Syrians, and rather a moderate scale of discrimination directed toward Uzbeks, owing this differentiation mainly to ethnic proximity with the raters', but still moderated by Realistic Threat and considerably affected by Ethnic Cognition. Ethnic Cognition did not correlate with Realistic Threat, although they acted in parallel causing combined regression weight. Symbolic Threat generated multicollinearity with Realistic Threat, and it was the one we sacrificed from the study due to its low loading and exhibiting statistical insignificance in our trial tests. In general, discrimination has proven to be an infectious malign, and once exposed by individual, develops the potential to reproduce and contagiously multiply. The prediction that women are more conscientious in their discriminatory behavior, either being victims of discrimination or not, was not confirmed in our research, and they did not demonstrate material differentiation with men in their decisions, and women who have experienced gender discrimination have exhibited stronger threat predictions.