Ortaokul öğrencilerinin sınav soru türlerine yönelik tutum ve kaygılarının sınav motivasyonu ve başarısı üzerindeki rolünün incelenmesi
Investigation of the role of middle school students' attitudes and anxiety towards exam question types on exam motivation and success
- Tez No: 902761
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMUDAR İZZET KURBANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ortaokul öğrencilerinin sınav soru türlerine yönelik tutum ve kaygılarının, sınav motivasyonundaki değişikliğe ve başarısına katkıda bulunup bulunmadığını incelemektir. Ayrıca, öğrencilerin sınav soru türlerine yönelik tutum, kaygı, sınav motivasyon ve sınav başarı puanları arasında cinsiyete göre anlamlı farklılık olup olmadığını araştırmaktır. Bu çalışma; 2022-2023eğitim-öğretim yıllarının ikinci döneminde Sakarya ili, Kaynarca ilçesindeki bir devlet ortaokulunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemi 121 ortaokul öğrencisidir. Çalışma, ilişkisel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. İlişkisel tarama yöntemi kapsamında öğrencilere beş farklı sınav soru türüne yönelik tutum, kaygıve sınav motivasyon ölçekleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler çalışmanın alt problemlerine göre SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Çalışmanın verileri analiz edildiğinde; ortaokul öğrencilerinin açık-uçlu sınav soru türüne yönelik tutum, sınav motivasyon ve sınav başarılarının düşük olduğu, kaygılarının ise yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ancak, çoktan-seçmeli, kısa-cevaplı, doğru-yanlış ve eşleştirmeli sınav soru türlerine yönelik tutum, sınav motivasyon ve sınav başarılarının yüksek olduğu, kaygılarının ise düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca, ortaokul öğrencilerinin beş farklı sınav soru türüne yönelik tutum, sınav motivasyon ve sınav başarısı arasında pozitif ilişkinin olduğu, kaygı ile tutum, sınav motivasyon ve sınav başarısı arasında ise negatif ilişkinin olduğu gözlenmiştir. Başka bir sonuca göre erkek öğrencilerin açık-uçlu sınav soru türüne yönelik tutumlarının, kız öğrencilere göre daha olumlu olduğu, erkek öğrencilerin açık-uçlu, kısa-cevaplı, doğru-yanlış ve eşleştirmeli sınav soru türlerine yönelik kaygı düzeylerinin ise kız öğrencilere göre daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine whether secondary school students' attitudes and concerns towards exam question types contribute to the change in exam motivation and success. Additionally, it seeks to investigate whether a significant difference exists between students' attitudes toward exam question types, anxiety, exam motivation, and exam success scores according to gender. This work was held in a public secondary school in the Kaynarca district of Sakarya province in the second semester of the 2022-2023 academic years. The study sample is 121 secondary school students. The study was carried out using the relational scanning method. Within the scope of the relational screening method, attitude, anxiety, and exam motivation scales were applied to the students for five different exam question types. The data were analyzed using the SPSS package program. When the data of the study was analyzed, it was determined that secondary school students' attitudes, exam motivation, and exam success towards the open-ended exam question type were low, while their anxiety was high. However, it was observed that attitudes, exam motivation, and exam success towards multiple-choice, short-answer, true-false, and matching exam question types were high, while their anxiety was low. Additionally, it was observed that there was a positive relationship between secondary school students' attitudes toward five different exam question types, exam motivation, and exam success, and a negative relationship between anxiety and attitude, exam motivation, and exam success. According to another result, male students' attitudes towards open-ended exam question typy were more positive than female students. It was determined that the anxiety levels of male students regarding open-ended, short-answer, true-false, and matching exam question types were lower than female students.