Sivrisinek kovucu nanolifli yüzeylerin geliştirilmesi
Developing mosquito repellent nanofibrous mats
  1. Tez No: 902780
  2. Yazar: BÜŞRA GİLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA KARACA, DOÇ. DR. ŞEBNEM DÜZYER GEBİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, sivrisinek kovucu özelliği olduğu bilinen sitronella ve kekik yağının poliüretan esaslı nanolif içerisine elektro çekim yöntemi kullanılarak yüklenmesi ve nanolif içerisinden salım performanslarının incelenmesidir. Bu amaçla, farklı oranlarda sitronella ve kekik yağı içeren nanolifli yüzeyler farklı elektro çekim parametreleri ile üretilmiş ve karakterize edilmiştir. Daha sonra, üretilen nanolifli yüzeylerden sivrisinek kovucu özellikteki yağların salım davranışları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to incorporate citronella and thyme oil, known for their mosquito repellent properties, into polyurethane-based nanofibers using the electrospinning method, and to examine their release performance from the nanofibers. For this purpose, nanofibrous surfaces containing different ratios of citronella and thyme oil were produced and characterized using various electrospinning parameters. Subsequently, the release behaviors of mosquito-repellent oils from the produced nanofibrous surfaces were investigated.