Sürdürülebilirlik bilincinin ve ürün özelliklerinin akıllı ev aletlerine yönelik satın alma niyetine etkisi: Yenilikçiliğin düzenleyici rolü
The Effect of sustainability awareneness and product features on purchase intention towards smart home appliances: The moderating role of innovation
- Tez No: 902779
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, akıllı ev aletlerinde sürdürülebilirlik bilinci ve ürün özelliklerinin satın alma niyetine etkisini incelemeyi ve bu ilişkilerde yenilikçiliğin düzenleyici rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, söz konusu değişkenlerin katılımcıların demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde yürütülmüş olup, veriler çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'deki 403 internet kullanıcısı oluşturmuştur. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi, t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, sürdürülebilirlik bilincinin ve akıllı ev aletlerindeki sürdürülebilirlik özelliklerinin satın alma niyeti üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, yenilikçiliğin bu ilişkilerde negatif yönde düzenleyici bir role sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, incelenen değişkenlerin katılımcıların demografik özelliklerine göre genel olarak anlamlı farklılık göstermediği, sadece yenilikçilik seviyesinin eğitim düzeyine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of sustainability awareness and product features on purchase intention in smart home appliances and to investigate the moderating role of innovativeness in these relationships. In addition, it is also examined whether these variables differ according to the demographic characteristics of the participants. The research was conducted in the relational survey model and data were collected through online survey method. The sample of the study consisted of 403 internet users in Turkey. Descriptive statistics, reliability analysis, correlation analysis, regression analysis, t-test and ANOVA were used to analyze the data. The results showed that sustainability awareness and sustainability features in smart home appliances have a positive and significant effect on purchase intention. However, innovativeness was found to have a negative moderating role in these relationships. In addition, it was determined that the variables examined did not show significant differences in general according to the demographic characteristics of the participants, and only the level of innovativeness differed according to the level of education.