Sağlık çalışanlarının risk yönetimi algılarının belirlenmesi: İstanbul'da bir özel hastane örneği
Determining the perception of risk management among healthcare workers: A case study of a private hospital in Istanbul
  1. Tez No: 902796
  2. Yazar: EZGİ DURAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Risk yönetimi, risklerin tanımlanmasını, değerlendirilmesini, risklere karşı gerçekleştirilecek faaliyetlerin belirlenmesini, sorumlulukların tayin edilmesini, belirlenen faaliyetlerin uygulanmasını ve sonuçlarının kontrol edilmesini kapsamaktadır. Sağlık kurum ve kuruluşlarında risk yönetimi ise, hasta ve çalışanların güvenliğini en üst düzeyde tutarak, hastaların bakım kalitesinin iyileştirilmesi, ayrıca personelin çalışma koşulları ve diğer olumsuz faktörlerinin risk olarak görülüp gerekli önlemlerin alınması sürecidir. Bu tanımlayıcı araştırmanın amacı, özel bir sağlık grubunun İstanbul'da bulunan bir hastanesinde görev yapmakta olan farklı meslek gruplarından sağlık çalışanlarının risk yönetimi ile ilgili bilgilerini ve kurumdaki risk yönetimi uygulamaları ile ilgili algılarını belirlemektir. Veri toplama yöntemi olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu Sağlıkta Kalite Standartları Hastane Risk Yönetimi Rehberi bölümünden yararlanılarak oluşturulmuştur. Bulgular; katılımcıların demografik özelliklerine göre lisans mezunu, kadın çalışanlardan oluştuğu ortaya çıkmaktadır. Çalışanlar kurumda hasta ve çalışan sağlığı ve güvenliği kültürünü benimsemektedir. Kurumda risk haritası ve planlaması yapılmaktadır. Kurumda kimlerin risk altında olduğu belirlenerek, risklerin üst yönetime aktarımı sağlanarak ekip halinde hareket edildiği görülmektedir. Ancak; verilen hizmet içi eğitimlerin yetersiz olduğu vurgulanmaktadır. Yöneticilerin risk yönetimi alanında eğitime ihtiyaç duyduğu ortaya çıkmaktadır. Kurumda çalışanların yarısı risk yönetimi hakkında yazılı düzenlemenin olduğunu belirtirken, diğer yarısı ise yazılı düzenlemenin olmadığı veya konu hakkında fikir sahibi olmadıklarını belirttikleri tespit edilmiştir. Kurumda çalışanlar risk yönetimi hakkında alınan önlemlerin yetersiz olduğunu bildirmektedir. Araştırma bulgusu sonucunda çalışanların kurumda kendilerini risklere karşı güvende hissetmedikleri ortaya çıkmaktadır. Araştırmanın risk yönetimi süreçlerine iyileştirici katkılar sağlayacağı düşünülmektedir
Özet (Çeviri)
Risk management encompasses the identification and assessment of risks, determining the activities to be carried out against these risks, assigning responsibilities, implementing the identified activities, and controlling the outcomes. In healthcare institutions, risk management aims to maintain the highest level of safety for patients and staff, improve the quality of patient care, and address the risks associated with personnel working conditions and other adverse factors. The purpose of this descriptive study is to determine the knowledge of healthcare workers from different professional groups working in a hospital of a private health group in Istanbul regarding risk management and their perceptions of the institution's risk management practices. A survey form was used as the data collection method, developed using the Hospital Risk Management Guide from the Health Quality Standards. According to the findings, the participants are primarily female, holding bachelor's degrees. Employees adopt a culture of health and safety for patients and staff within the institution. A risk map and planning are conducted, identifying who is at risk and communicating these risks to upper management, with collaborative efforts observed. However, the inadequacy of in-service training is emphasized. It is noted that managers may need training in risk management. Half of the employees indicate that there are written regulations regarding risk management, while the other half state that either no written regulations exist or they lack knowledge on the subject. Employees report that the measures taken regarding risk management are insufficient, and the findings reveal that staff do not feel safe from risks within the institution. The study is expected to provide constructive contributions to the risk management processes.