Cultural remnants for a new world: Memory and trauma in the twenty-first century post-apocalyptic American drama
Yeni bir dünya için kültürel kalıntılar: Yirmi birinci yüzyıl kıyamet sonrası Amerikan tiyatrosunda bellek ve travma
  1. Tez No: 902832
  2. Yazar: CANSU UTKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM ERSÖZ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Son zamanlara dair anlatılar, kıyamet veya kıyamet sonrası perspektiflerinde gelişen bağlamlar ve yaklaşımların yanı sıra yüzyıllar boyunca toplumsal veya bireysel korkuları yansıtmıştır. Eskatolojik bir açıdan doğan kıyamet, çoğu zaman ilahi yargıyı ve doğaüstü güçler aracılığıyla düzenin sıfırlanmasını tasvir etmiştir. Ancak insanlık çevre sorunlarını, salgın hastalıkları ve nükleer savaşları gördükçe bu tür anlatıların kaygıları insan eylemlerinden kaynaklanan kaygılara doğru kaymış; böylece türde daha seküler bir yaklaşım yerini almıştır. Kimlik inşasının ve toplum oluşumunun önemli bir yönü olarak, zorluklarla yüzleşmek ve eski dünyayı gelecek nesiller için hatırlamak, özellikle kıyamet ve kıyamet sonrası anlatılarda hayatta kalanların anıları dışında kullanılacak hiçbir şey kalmadığında, tür için derin bir temel sağlar. Bir çöküşün ardından karakterlerin kıyamet öncesi dünyadan şarkılar, klasik eserler ve TV programları da dahil olmak üzere parçalanmış anılarını nasıl birleştirdiklerini vurgulayan bu tez, yirmi birinci yüzyıldan üç Amerikan oyununa odaklanıyor: Anne Washburn Mr. Burns: A Post-Electric Play (Bay Burns: Bir Elektrik Sonrası Oyunu), Liz Duffy Adams Dog Act (Köpek Oyunu) ve Zoe Kazan After the Blast (Patlamadan Sonra). İster nükleer nedenler ister ekolojik ihmal yoluyla olsun, oyunlar daha büyük bir resim için parçaları paylaşıp birleştirerek insanlığın kalıcı gücünü keşfeder, böylece her oyunda bellek ve travmaya odaklanarak karakterlerin psikolojisini ve kıyamet sonrası yeni geleceklerini oluşturmak için eski kültürel unsurları nasıl canlandırdıklarını anlamak bu tezin başlıca ilgi alanıdır.
Özet (Çeviri)
Narratives about the end times have reflected societal or individual fears throughout the centuries, along with evolving contexts and approaches in apocalyptic or post-apocalyptic perspectives. Born from an eschatological aspect, the apocalypse has often depicted divine judgment and a reset of the order through supernatural powers. However, as humanity has seen environmental problems, pandemics, and nuclear wars, the concerns of such narratives have shifted towards anxieties due to human actions; thus, a more secularized approach has taken its place in the genre. As a significant aspect of identity construction and society formation, facing hardships and remembering the old world for future generations provide a profound foundation for the genre, especially when nothing is left to use except the memories of the survivors in the apocalyptic and post-apocalyptic narratives. Highlighting how the characters unite their fragmented memories, including songs, classical works, and TV programs from the pre-apocalyptic world in the aftermath of a collapse, this thesis focuses on three twenty-first-century American plays: Anne Washburn's Mr. Burns: A Post-Electric Play, Liz Duffy Adams' Dog Act, and Zoe Kazan's After the Blast. Whether through nuclear causes or ecological neglect, the plays explore the enduring power of humanity when they share and unite the pieces for a larger picture, so in each play, focusing on memory and trauma to understand the psychology of the characters and how they revive the old cultural elements to create their new future in the post-apocalypse are the main concerns of this thesis.