A novel approach to pyramid training and feature size reduction
Piramit eğitim ve özellik azaltımı için yenilikçi bir yöntem
  1. Tez No: 902831
  2. Yazar: ŞAHIM GİRAY KIVANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHA ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, en güncel stereo görüntü eşleme modellerinde yüksek GPU bellek gereksinimleri sorununu ele alınmıştır. Sınırlı hesaplama kaynakları göz önüne alındığında, makine öğrenimi modellerinin boyut gereksinimlerini azaltmak için Piramit Eğitim Yaklaşımı ve Benzerlik Karşılaştırması adı verilen yeni bir teknik önerilmiştir. Yöntemimiz, küçük sinir ağlarının bağımsız olarak eğitilmesini ve daha büyük ağlar oluşturmak üzere birleştirilmesini içerirmektedir. Bir bireysel ağın eğitimi tamamlandıktan sonra, yeni, daha büyük bir ağ oluşturmak için başka bir ağ ile birleştirilir ve bu yeni ağ daha sonra yeniden eğitilmektedir. Bu yinelemeli süreç, giderek daha büyük ağlar oluşturarak devam eder ve bu süreç sırasında, başlangıçtaki ağların ağırlıkları yeterli eğitim olgunluğuna ulaştığında dondurularak bellek tasarrufu sağlanır. Ayrıca, farklı ağların birleştirilmesi sırasında çıktı özellik haritalarındaki özellikler arasında benzerlik karşılaştırması yaparak, benzerlik matrisi kullanarak gereksiz özellikleri tanımlanır ve birleştirilmektedir. Bu yaklaşım, özellik haritalarının boyutunu etkili bir şekilde azaltarak genel bellek kullanımını düşürmektedir. Deneysel sonuçlarımız, bu yöntemin GPU bellek gereksinimlerini önemli ölçüde azaltırken farklı alanlarda rekabetçi performansı koruduğunu göstermektedir. Bu teknik, sınırlı donanım kaynakları üzerinde büyük ölçekli modellerin dağıtılması için uygun bir çözüm sunarak daha geniş erişilebilirlik ve uygulama kolaylığı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, we address the challenge of high GPU memory requirements in state-of-the-art stereo image matching models. Given limited computational resources, we propose a novel technique called Pyramid Training Approach with Similarity Comparison to reduce the size requirements of machine learning models. Our method involves training small neural networks independently and subsequently combining them into larger networks. Once the training of an individual network is completed, it is combined with another network to form a new, larger network, which is then further trained. This iterative process continues, progressively building larger networks. During this process, the weights of the initial networks can be frozen once they reach sufficient training maturity, thereby conserving memory. Additionally, we employ a similarity comparison between features in the output feature maps during the combination of different networks to identify and merge redundant features using a similarity matrix. This approach effectively reduces the size of the feature maps, thus lowering the overall memory footprint. Our experimental results demonstrate that this method significantly reduces the GPU memory requirements while maintaining competitive performance in different domains. This technique offers a viable solution for deploying large-scale models on limited hardware resources, facilitating broader accessibility and application.