Alkol ve madde bağımlılığı olan kişilerde bağımlılık şiddeti ile ruhsal durum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between addiction severity and mental status in people with alcohol and drug addiction
- Tez No: 902833
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN NEDİM BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, alkol ve madde bağımlılığı olan kişilerde bağımlılık şiddeti ile ruhsal durum arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, katılımcıların genel bağımlılık şiddetini ölçen BAPİ ölçeği toplam puanı ile ruhsal durumu ölçen BAPİ-K ölçeği alt boyutları olan; depresyon, anksiyete, öfke kontrol yetersizliği, güvenli davranış eksikliği, heyecan arama davranışı, dürtüsellik puanları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca, ölçeklerin alt boyutları puanları sosyo-demografik özelliklere göre karşılaştırılmıştır. Araştırmanın evrenini alkol ve madde bağımlılığı tanısı almış kişiler, örneklemini İstanbul'da bulunan Özel Moodist Hastanesinde alkol ve madde bağımlılığı sebebi ile tedavi görmüş bağımlı kişiler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, bağımlılık profil indeksi ve bağımlılık profil indeksi klinik formu kullanılmıştır. Veriler SPSS 23.0 paket programında analiz edilmiştir. Çalışmada verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini ölçmek için Shapiro-Wilk ve Kolmogorow-Smirnov testi uygulanmıştır. İkili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, üç veya daha fazla grubun karşılaştırılmasında ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Ölçekler arasında ilişkiyi ölçmek için Spearman ilişki testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; katılımcıların bağımlılık şiddeti puanları ile depresyon, anksiyete, öfke kontrol yetersizliği, güvenli davranış eksikliği, heyecan arama davranışı, dürtüsellik puanları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Katılımcıların bağımlılık şiddeti arttıkça depresyon, anksiyete, öfke kontrol yetersizliği, güvenli davranış eksikliği, heyecan arama davranışı, dürtüsellik puanları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between addiction severity and mental state in people with alcohol and substance addiction. For this purpose, it was examined the relationship between dependency severity of participants and the sub-dimensions of the BAPI-K scale which is depression, anxiety, and anger management problems, lack of assertiveness, impulsivity, and novelty seeking behavior. The population of the research consists of people diagnosed with alcohol and substance addiction. The sample of the research consists of patients receiving inpatient treatment for alcohol and substance addiction at the Private Moodist Hospital in Istanbul. In this research, personal information form, addiction profile index and addiction profile clinical form were used as data collection tools: All data of the research were analyzed in the SPSS 23.0 package program. In the study, Shapiro-Wilk and Kolmogorow-Smirnov tests were applied to measure whether the data showed normal distribution. In the study, the Mann Whitney U test was used to compare two groups, and the Kruskal Wallis test was used to compare three or more groups. Spearman relationship test was applied to measure the relationship between the scales. As a result of the research; A significant positive relationship was found between the addiction severity scores of the participants and their depression, anxiety, anger control insufficiency, lack of safe behavior, sensation-seeking behavior and impulsivity scores. As the addiction severity of the participants increases, their depression, anxiety, anger control insufficiency, lack of safe behavior, excitement-seeking behavior and impulsivity scores also increase.