Yapay zekâ insan işbirliği: Üretken yapay zekâ araçlarının etkili kullanımında mentalizasyon becerilerinin rolü
Artificial intelligence-human collaboration: The role of mentalization skills in the effective use of generative artificial intelligence tools
- Tez No: 902883
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ METİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırmanın amacı, mentalizasyon becerilerinin geliştirilmesinin üretken yapay zekâ (ÜYZ) araçlarının kullanım etkinliği üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 18 yaş üstü çalışan bireylerden oluşan toplam 40 katılımcı (20 deney grubu, 20 kontrol grubu) oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Gaf Tanıma Testi, Teknoloji Kabul Modeli (TAM) Ölçeği ve ÜYZ Araçları Kullanım Görevleri kullanılmıştır. Deney grubuna mentalizasyon becerilerini geliştirmeye yönelik, özel olarak tasarlanmış bir eğitim programı uygulanırken, kontrol grubu herhangi bir müdahale almamıştır. Araştırmanın bulguları, mentalizasyon eğitimi alan deney grubu katılımcılarının, Gaf Tanıma Testi sonuçlarında anlamlı bir artış gösterdiğini ortaya koymuştur (Z=-2,217, p=0.027, d=0.73).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of developing mentalization skills on the effectiveness of using generative artificial intelligence (GAI) tools. The study was conducted using a pretest-posttest control group experimental design. The sample of the study consisted of 40 participants (20 experimental group, 20 control group) who were working individuals over 18 years of age. The Faux Pas Recognition Test, Technology Acceptance Model (TAM) Scale, and GAI Tools Usage Tasks were used as data collection instruments. While the experimental group received a specially designed training program aimed at developing mentalization skills, the control group did not receive any intervention. The findings of the study revealed that participants in the experimental group who received mentalization training showed a significant increase in their Faux Pas Recognition Test results (Z=-2.217, p=0.027, d=0.73).