Yetişkinlerde yeme davranışları, farkındalık ve algılanan stres arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between eating behaviours, mindfulness and perceived stress in adults
  1. Tez No: 902884
  2. Yazar: ELİF SENA ERKORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın temel amacı yetişkinlerde yeme davranışları, farkındalık ve algılanan stres arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda 18-65 yaş aralığında, toplam 504 katılımcıya Üç Faktörlü Yeme Ölçeği, Philadelphia Farkındalık Ölçeği ve Algılanan Stres Ölçeği uygulanmıştır. Analiz sonuçları doğrultusunda cinsiyet değişkenine göre kadın katılımcılarda duygusal yeme ve algılanan stres alt boyutları, erkek katılımcılara oranla daha yüksek bulunmuştur. Farkındalık, cinsiyetlere göre farklılaşmamıştır. Katılımcılarda bilişsel kısıtlama, duygusal yeme, kabul ve algılanan stres düzeyleri yaş değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermiştir. Kontrolsüz yeme ve ayrımsama, yaş değişkenine göre farklılaşmamıştır. Vücut kitle indeksi değişkenine göre zayıf katılımcılarda Üç Faktörlü Yeme Ölçeği puanları anlamlı bir farklılık göstermiştir. Zayıf katılımcılarda ölçek puanları düşük bulunmuştur. Ayrıca vücut kitle indeksi değişkenine göre algılanan stres düzeyi zayıf katılımcılarda diğer vücut profillerine göre yüksek bulunmuştur. Farkındalık, vücut profillerine göre farklılaşmamıştır. Bulgular, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the relationships between eating behaviors, mindfulness and perceived stress in adults. For this purpose, the Three-Factor Eating Scale, Philadelphia Mindfulness Scale and Perceived Stress Scale were applied to a total of 504 participants between the ages of 18-65. In line with the analysis results, emotional eating and perceived stress sub-dimensions were found to be higher in female participants than in male participants, according to the gender variable. Mindfulness did not differ by gender. Cognitive restriction, emotional eating, acceptance and perceived stress levels in the participants showed significant differences according to age. Uncontrolled eating and discrimination did not differ according to age variable. Three Factor Eating Scale scores showed a significant difference in thin participants according to the body mass index variable. Scale scores were found to be low in thin participants. In addition, the perceived stress level according to the body mass index variable was found to be higher in thin participants compared to other body profiles. Mindfulness did not differ by body profile. The findings were discussed within the framework of the relevant literature and suggestions were presented.