Okul müdürlerinin iletişim sürecinde öğretmenler ile yaşadıkları sorunların ve uyguladıkları çözüm yollarının X ve Y kuşağı çerçevesinde incelenmesi
Examining the problems that school principals experience with teachers in the communication process and the solutions they apply within the framework of X and Y generations
  1. Tez No: 902882
  2. Yazar: KEREM ATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN BİLGE KESKİNKILIÇ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı okul müdürlerinin X ve Y kuşağı öğretmenlerle iletişim sürecinde yaşadıkları sorunları incelemektir. Araştırma nitel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Bursa ili Osmangazi ilçesindeki kamu okullarında görev yapmakta olan 41 okul müdürü oluşturmuştur. Araştırmanın sonucunda müdürlerin X ve Y kuşağı öğretmenlerle iletişim sürecinde yaşadıkları sorunların nedenleri; bireysel iletişim engelleri ve statüden kaynaklı iletişim engelleri olduğu belirlenmiştir. Bu engellileri en yoğun olduğu tema bireysel iletişim engelleri teması olmuştur. X kuşağı öğretmenlerle yaşanılan bireysel iletişim engelleri temasının altında; bilgiçlik taslama, sürekli başkalarını suçlama, sürekli şikâyet etmeleri, siyasi düşünceye fazlaca atıf, zor ikna olmaları vb. geliyor. Statüden kaynaklı iletişim engellilerinde ise; tecrübeye aşırı önem vermek, genç yöneticilerin yetkisini kabul etmeme, genç yöneticileri beğenmeme vb. geliyor. Y kuşağı öğretmenlerle yaşanılan bireysel iletişim engelleri teması altında; kendi bildiklerini okuma, disiplinsiz, ekonomik kaygılar, sorumsuz, özgürlüklerine düşkünlük, tecrübesiz, yönetici danışmama vb. geliyor. Statüden kaynaklı iletişim engellerinde ise; okul kültürüne ayak uyduramama, ekstra görevleri gereksiz görmeleri, mesleki bilgi eksikliği, yöneticiye güvenmeme, resmiyeti önemsiz görmeleri, öğrencilerle aşırı samimiyete girmeleri vb. geliyor. Okul müdürlerinin X ve Y kuşağı öğretmenlerle iletişim sürecinde yaşadıkları sorunların çözümüne ilişkin, demokratik yaklaşım, yönetici desteği ve yasal güçten yararlandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the problems experienced by school principals in communication with Generation X and Generation Y teachers. It also aims to determine how these communication problems are solved. The research was designed as a qualitative study. A semi-structured interview form was prepared and applied by the researcher. The study group of the research consists of 41 school principals working in public schools in Osmangazi district of Bursa province. In the interviews, the problems and solutions experienced by school principals in communicating with Generation X and Y teachers were analysed. As a result of the research, the reasons for the problems experienced by the principals in the communication process with Generation X and Y teachers were determined as individual communication barriers and communication barriers arising from status. The most intense theme was the theme of individual communication barriers. Under the theme of individual communication barriers experienced with Generation X teachers; pedantry, constantly blaming others, constantly complaining, excessive reference to political thought, difficult persuasion, etc. come under the theme. As for the communication barriers arising from status; giving excessive importance to experience, not accepting the authority of young administrators, not liking young administrators, etc. Under the theme of individual communication barriers experienced with Generation Y teachers; reading their own way, undisciplined, economic concerns, irresponsible, fond of their freedom, inexperienced, not consulting the administrator, etc. As for the communication barriers arising from status; not keeping up with the school culture, seeing extra tasks as unnecessary, lack of professional knowledge, not trusting the administrator, seeing formality as unimportant, excessive intimacy with students, etc. In the study on the solutions to the problems experienced by school principals in the communication process with Generation X and Y teachers, it was concluded that democratic approach, administrative support and legal power were the most important factors..