How inflation and government spending affect unemployment in Somalia: Insights from the digital economy and big data
Enflasyon ve devlet harcamalarının Somali'deki işsizliğe etkisi: Dijital ekonomi ve büyük veri açısından içgörüler
  1. Tez No: 902885
  2. Yazar: MOHAMED ABDIRASHID OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dijital Ekonomi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, Somali'de hükümet harcamaları ve enflasyonun işsizlik üzerindeki etkisini dijital ekonomi ilkeleri ve büyük veri çerçevesinde incelemektedir. 1991'den 2020'ye kadar olan dönemi kapsayan yıllık zaman serisi verileri, Dünya Kalkınma Göstergeleri (WDI) ve İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomi ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi'nden (SESRIC) elde edilmiştir. Her bir değişkenin ilk farkı durağan olup, değişkenlerin durağanlığını değerlendirmek için kullanılan Augmented Dickey-Fuller ve Phillips-Perron testlerinin sonuçları bunu doğrulamaktadır. Açıklayıcı ve bağımlı değişkenler arasındaki ilişki, Tam Modifiye Edilmiş En Küçük Kareler (FMOLS) regresyonu kullanılarak analiz edilmiştir. Tüm faktörler istatistiksel anlamlılık göstermiştir (p-değerleri ≤0.05). Araştırma bulguları, Somali'de işsizlik ile enflasyon arasında anlamlı bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Johansen koentegrasyon testi, değişkenler arasındaki uzun vadeli ilişkileri incelemek için kullanılmış olup, uzun vadeli bir ilişkiyi öngören önemli izleme istatistikleri ortaya koymuştur. Bu çalışma ayrıca, Somali'de dijital ekonomi ve büyük verinin kullanımını incelemekte, büyük verinin gelişimi ve kullanımı, cep telefonlarının dijital ekonomi üzerindeki etkisi ve büyük veri ile dijital ekonomi arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Ulusal verimliliği artırmak için, Somali hükümeti ve politika yapıcıları, eğitim yoluyla insan sermayesini geliştirmeli ve nitelikli bir iş gücü oluşturmalıdır. Rapor ayrıca, ana bulguları ve bunların Somali'deki işsizlik oranını azaltma üzerindeki potansiyel etkilerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the impact of government spending and inflation on unemployment in Somalia within the framework of digital economy principles and big data. Annual time-series data were obtained from the World Development Indicators (WDI) and the Statistical, Economic, and Social Research and Training Centre for Islamic Countries (SESRIC) covering the period from 1991 to 2020. The first difference of each variable is stationary, as evidenced by the outcomes of the Augmented Dickey-Fuller and Phillips-Perron tests used to evaluate the stationarity of the variables. The relationship between the explanatory and dependent variables was analyzed using Fully Modified Least Squares (FMOLS) regression. All factors demonstrated statistical significance (p-values ≤ 0.05). Research findings indicate a significant link between unemployment and inflation in Somalia. The Johansen cointegration test was employed to investigate the long-term associations between the variables, revealing substantial trace statistics that suggest a long-term relationship. This study also explores the utilization of the digital economy and big data in Somalia, examining the development and use of big data, the impact of mobile phones on the digital economy, and the relationship between big data and the digital economy. To enhance national productivity, the Somali government and policymakers must manage population growth by advancing human capital through education and developing a skilled workforce. The report further examines the principal findings and their potential impact on reducing unemployment in Somalia."