Suriye göçünün Duhok şehrinde entegrasyon açısından analizi
Analysis of Syrian migration in terms of integration in Duhok city
  1. Tez No: 902886
  2. Yazar: SALIH HUSIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT BENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
2011 yılında Suriye'de başayan iç savaş sebebiyle milyonlarca insan zorunlu göçe maruz kalmıştır. Irak Kürdistan Bölgesi'nin Suriye'ye yakın olması ve hükümetin izlediği“açık kapı politikası”gibi sebeplerle, çok sayıda Suriyeli, Irak Kürdistan Bölgesi'ne sığınmıştır. Başta Duhok şehri olmak üzere, sınır şehirleri bu göçten etkilenmiştir. Buradan hareketle bu çalışma, Suriyelilerin Duhok şehri üzerindeki sosyal ve ekonomik etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. Ağırlıklı olarak, nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada, yer yer nitel araştırma yöntemine de başvurulmuştur. Araştırma kapsamında, Eylül-Ekim 2022 tarihleri arasında Duhok şehrinde bir alan çalışması yapılmıştır. Alan çalışmasında ise, bir nicel araştırma tekniği olarak anket tekniğine başvurulmuştur. Ayrıca, nitel araştırma teknikleri olarak da iki odak grup görüşmesi yapılmış, sahada gözlemlerde bulunulmuş ve yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Alan araştırmasında, 125'i Duhoklu ve 125'i de Suriyeli olmak üzere toplam 250 katılımcıya anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler, EXCEL programı aracılığıyla sayısallaştırılarak ARGIS ve SPSS programlarına aktarılmıştır. Veriler, ARGIS aracılığıyla tematik haritalara dönüştürülürken, SPSS aracılığıyla da betimsel ve Ki Kare (Chi Square) analizlerine tabi tutulmuştur. Elde edilen verilerden hareketle, Duhoklular ve Suriyeliler arasındaki kimi benzerliklere rağmen Suriyelilerin ekonomik, sosyal ve kültürel farklılıklar nedeniyle zorluklarla karşılaştıkları anlaşılmıştır. Kitlesel Suriyeli göçü, Duhok'un ekonomik olarak aktif nüfusunu %3-%5 oranında artırmış, bu da reel saatlik ücretlerde %5-%8 oranında düşüşe yol açmıştır. Suriyeli işçilerin daha yüksek sosyal beceriler gösterdiği (ortalama 4,56) ve bunun da ekonomik etkisinin yüksek olduğu (ortalama 4,16) görülmüştür. Suriyeliler ve yerel gençler arasındaki iş rekabeti de ortalama 4,54'tür ve bu oran da dikkate değerdir. Sonuç olarak, Irak Kürdistan Bölgesi'nin Mülteci Sözleşmesi'ni imzalamamış olması ve yetersiz mevzuat nedeniyle yerel entegrasyon ve gönüllü geri dönüş pratik değildir. Güvenlik endişeleri ve kalkınma eksikliği Suriye'ye gönüllü geri dönüşü engellemektedir. Bu sebeple, elde ettiğimiz veriler, Suriyelilerin çoğu için tercih edilen çözümün üçüncü ülkelere yerleştirme olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In 2011, millions of people were forced to migrate due to the civil war in Syria. Due to the proximity of the Kurdistan Region of Iraq to Syria and the government's“open door policy”, many Syrians sought refuge in the Kurdistan Region of Iraq. Border cities, especially the city of Dohuk, have been affected by this migration. From this point of view, this study aims to understand the social and economic impacts of Syrians on the city of Dohuk. In this study, quantitative research method was used predominantly, but qualitative research method was also used occasionally. Within the scope of the research, a field study was conducted in the city of Dohuk between September and October 2022. In the field study, the survey technique was used as a quantitative research technique. In addition, two focus group discussions, field observations and face-to-face interviews were conducted as qualitative research techniques. In the field research, a total of 250 participants, 125 from people of Dohuk and 125 from Syrians, were surveyed. The data obtained from the questionnaires were digitized through the EXCEL program and transferred to ARGIS and SPSS programs. The data were transformed into thematic maps through ARGIS and subjected to descriptive and Chi Square analyses through SPSS. Based on the data obtained, it is understood that despite some similarities between Syrians and Duhok residents, Syrians face difficulties due to economic, social and cultural differences. The mass Syrian migration increased the economically active population of Dohuk by 3%-5%, leading to a 5%-8% decline in real hourly wages. Syrian workers show higher social skills (mean 4.56), which has a high economic impact (mean 4.16). Job competition between Syrians and local youth is also notable, with an average of 4.54. As a result, local integration and voluntary repatriation are not practical due to the Kurdistan Region of Iraq not having signed the Refugee Convention and inadequate local legislation. Security concerns and lack of development hinder voluntary return to Syria. Therefore, our data suggests that resettlement is the preferred solution for most Syrians.