Engelli çocuğu olan ailelerde gündelik yaşam deneyimleri: Elazığ ili örneği
Daily life experiences of families with disabled children: The case of Elazığ province
  1. Tez No: 902892
  2. Yazar: SİNEM ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma engelli çocuğu olan ailelerde gündelik yaşam deneyimlerine odaklanmaktadır. Nitel araştırma yöntemiyle tasarlanan bu çalışmada Elazığ ilinde yaşayan ve engelli çocuğu olan 20 ebeveyn ile yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla görüşmeler yapılmıştır. Çalışmada engelli çocuğu olan ailelerin gündelik yaşamlarına dair bulgular elde edilmeye çalışılmıştır. Engelli çocuğu olan ailelerin aile içi ilişkileri, sosyal çevre ile ilişkileri, sosyal dışlanma sorunları, ekonomik durumları, eğitim ile ilgili beklentileri, dini tutum ve davranışları, boş zaman değerlendirmeleri, tüketim alışkanlıkları, geleceğe yönelik kaygı durumları gibi gündelik yaşam temaları ele alınmıştır. Araştırma sonucunda engelli çocuğun aileye katılması ile birlikte ailelerin yaşamının değişime uğradığı ve çeşitli zorluklar yaşadıkları tespit edilmiştir. Aile içi ilişkilerin değiştiği, sosyal çevre ile ilişkilerin zayıfladığı, sosyal dışlanma sorunu yaşadıkları, aile ekonomisinin etkilendiği, ailelerin çocuklarının aldığı eğitimden memnun olmadıkları, boş zamanlarını değerlendiremedikleri, tüketim alışkanlıklarının değiştiği, daha çok dine bağlandıkları ve çocuklarının geleceğine ile ilgili yoğun kaygı duydukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the daily life experiences of families with children with disabilities. In this study, which was designed with qualitative research method, interviews were conducted with 20 parents with disabled children living in Elazığ province through semi-structured interview forms. In the study, findings on the daily lives of families with disabled children were tried to be obtained. Daily life themes such as family relations, relations with the social environment, social exclusion problems, economic status, educational expectations, religious attitudes and behaviors, leisure time activities, consumption habits, and anxiety about the future of families with disabled children were discussed. As a result of the research, it was determined that the lives of the families changed with the addition of the disabled child to the family and they experienced various difficulties. It can be said that intra-family relations have changed, relations with the social environment have weakened, social exclusion problems have been experienced, the family economy has been affected, families are not satisfied with the education their children receive, they cannot make use of their free time, consumption habits have changed, they are more attached to religion and they have intense concerns about the future of their children.