Türkiye'de sürdürülebilir sağlık turizminin geliştirilmesi için kritik başarı faktörlerinin incelenmesi: Vakıf üniversite hastaneleri bağlamında bir analitik hiyerarşi süreci uygulaması
Investigation of critical success factors for the development of sustainable health tourism in Turkey: An analytic hierarchy process application in the context of foundation university hospitals
  1. Tez No: 902893
  2. Yazar: AMİNE EROL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BOZTOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de sürdürülebilir sağlık turizminin geliştirilmesi için kritik başarı faktörlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Alan yazını taraması ile ana kriter alt kriter ve alternatifler belirlenmiş, sağlık turistleri bu kriterleri değerlendirme formunda karşılaştırmış, karşılaştırma sonuçları Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ile analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, sağlık turizminin sürdürülebilirliği için en önemli kritik başarı faktörlerinin sırasıyla teknolojik hazırlık, insan kaynakları, örgütsel hazırlık, tesis ve hizmetleri, ülke ortamı, medikal turizm maliyeti, çevresel hazırlık, turizm destinasyonu olduğu belirlenmiştir. Alt kriterler altında medikal teknoloji ve etkin bilgi sistemleri ilk sıralarda yer alırken onu uzmanlaşma ve hizmet kalitesi alt kriterleri takip etmektedir. Ülke alternatifleri değerlendirmesinde, Singapur, Türkiye ve Malezya sağlık turistleri için en cazip destinasyonlar olarak belirlenmiştir. Singapur, medikal turizm indeksinde de ilk sıralarda yer aldığı gibi, sağlık turizmini destekleyici çeşitli politika ve uygulamalara, gelişmiş tıp teknolojilerine ve yüksek eğitimli tıp uzmanlarına sahiptir. Türkiye ise medikal turizm maliyetleri, ülke ortamı ve örgütsel hazırlık kriterlerinde öne çıkmaktadır. Malezya da sahip olduğu nitelikli insan kaynakları, örgütsel ve çevresel hazırlık kriterlerinde sağlık turistlerine önemli bir alternatif sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify critical success factors for the development of sustainable health tourism in Türkiye. The main criteria, sub-criteria and alternatives were identified through a literature review, health tourists compared these criteria on an evaluation form, and the results of the comparison were analyzed using the Analytic Hierarchy Process (AHP). As a result of the study, it was determined that the most important critical success factors for the sustainability of health tourism are technological readiness, human resources, organizational readiness, facilities and services, country environment, medical tourism cost, environmental readiness, tourism destination, respectively. Under the sub-criteria, medical technology and effective information systems ranked first, followed by specialization and service quality sub-criteria. In the evaluation of country alternatives, Singapore, Türkiye and Malaysia were identified as the most attractive destinations. Singapore, which ranks first in the medical tourism index, has various policies and practices that support health tourism, advanced medical technologies and highly trained medical professionals. Türkiye, stands out in the criteria of medical tourism costs, country environment and organizational readiness. Malaysia also offers an important alternative in terms of its qualified human resources, organizational and environmental readiness criteria.