Geçici koruma altındaki Suriyeli kadınların çocuk yaşta evliliğe bakış açısı: Eskişehir örneği
Perspective of Syrian women under temporary protection on child marriage: Eskişehi̇r case
  1. Tez No: 902907
  2. Yazar: EBRU KARGIN BİÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu tez, Eskişehir'de geçici koruma altındaki Suriyeli kadınların çocuk yaşta evliliklere yönelik bakış açılarını incelemektedir. Çalışmada, savaş ve göç gibi zorunlu durumların bu evliliklerin yaygınlaşmasına nasıl etki ettiği ve bunun kadınların eğitim, sağlık ve sosyal yaşamları üzerindeki olumsuz sonuçları ele alınmıştır. Kavramsal olarak göç, aile yapısı, evlilik türleri ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği gibi unsurlar incelenmiş; çocuk yaşta evliliklerin ekonomik yoksunluk, toplumsal baskılar ve cinsiyet rolleri gibi faktörlerle nasıl teşvik edildiği tartışılmıştır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve nitel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında Eskişehir ilinde ikamet eden, geçici koruma statüsüne sahip 9'u çocuk yaşta evlenen ve 9'u da yetişkin yaşta evlenen toplam 18 Suriyeli kadın ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Bulgular, savaş ve göçün evlilik yaşını düşürdüğünü, sosyo-kültürel normların ve toplumsal cinsiyet rollerinin çocuk yaşta evlilikte önemli bir etken olduğunu ve çocuk yaşta evliliklerin kadınlar üzerinde derin sosyal ve sağlık sorunlarına yol açtığını göstermektedir. Sonuç olarak, bu evliliklerin bireysel olduğu kadar toplumsal ve kültürel dinamiklerle de şekillendiği vurgulanmıştır. Bu tez, geçici koruma altındaki Suriyeliler arasında çocuk yaşta evliliklerin nedenlerini ve sonuçlarını inceleyerek, bu sorunun çözümüne yönelik stratejik yaklaşımlar ve öneriler geliştirip, sığınmacı kadın ve çocukların haklarının korunmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the perspectives of Syrian women under temporary protection in Eskişehir on child marriages. The study examines how forced situations such as war and migration affect the spread of these marriages and the negative consequences of this on women's education, health and social life. Conceptually, elements such as migration, family structure, types of marriage and gender inequality are examined; it discusses how child marriages are encouraged by factors such as economic deprivation, social pressures and gender roles. Data were collected through semi-structured interviews and evaluated with qualitative analysis methods. Within the scope of the study, interviews were conducted with a total of 18 Syrian women with temporary protection status residing in Eskişehir province, 9 of whom married at an early age and 9 of whom married at an adult age. The findings show that war and migration lower the age of marriage, socio-cultural norms and gender roles are important factors in child marriage, and child marriages cause deep social and health problems for women. As a result, it is emphasized that these marriages are shaped by individual as well as social and cultural dynamics. This thesis aims to contribute to the protection of the rights of refugee women and children by examining the causes and consequences of child marriages among Syrians under temporary protection, developing strategic approaches and suggestions for the solution of this problem.