Göç ve eğitim özelinde Türkiye'de geçici koruma statüsü altında çocuk olmak
Being a child under temporary protection status in Turkey in the context of migration and education
- Tez No: 740727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN ŞENOCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Göç olgusu geçmişte, insanlık tarihindeki gelişmeleri belirleyen bir konumda olmuş, günümüzde yaşanan teknolojik, siyasi, ekonomik vb. gelişmelerle küresel boyutlar kazanmış, gelecekte ise farklı biçimleri ile karşılaşacağımız çok yönlü bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Arap Baharının yarattığı yıkım en çok, geçmiş tarihteki yakınlığımız bir yana, zengin kültürü ve eşsiz güzellikleri ile bilinen, sınır komşumuz olan Suriye'yi olumsuz etkilemiştir. Bu savaşta sayısız sivil yaşamını kaybetmiş, bir diğer yandan ise sayısız insan yerinden edilmiş ve kendilerini göç yollarında bulmuşlardır. Tahmin edilebilir ki bu yıkımdan en fazla etkilenenler ise kadınlar ve çocuklar olmuştur. Türkiye, gelen göç akınlarında 'açık kapı politikası' izleyerek dış dünyaya insanlık dersi sunmuş ve kayıp nesillerin oluşmaması adına Suriyeli çocuklar için eğitim politikaları adına düzenlemeler yapılmıştır. Çalışmada göç olgusu özelinde Türkiye'de eğitim gören ya da eğitim dışı kalmış geçici koruma kapsamı altındaki Suriyeli çocukların eğitim durumu derinlemesine incelenmiştir. Neticede söz konusu çocukların eğitim süreçlerinde belli başlı eksiklikler bulunduğu, mülteci eğitimi konusunda kapsamlı bir çalışma yapılması gerektiği, okul dışı kalmış çocukların okula erişmesinin önündeki engellerin iyi tespit edilip bu yönde iyileştirmeler yapılarak okula kazandırılmaları gerektiği tespit edilmiştir. Bununla beraber gelecekteki uygulamaların, hak temelli yaklaşımlarla, farklı çocukların farklı ihtiyaçlarına yönelik kapsamlı ve çok yönlü olması beklenmektedir, eğitimin uyum ve çift yönlü entegrasyon bağlamında sağladığı faydaların göz önünde bulundurulması, yabancı düşmanlığının önüne geçilmesi ve çok kültürlü ortamlarda bir arada yaşama becerilerinin geliştirilmesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration has been in a position to determine the developments in the history of humanity in the past, and today's technological, political, economic, etc. It has gained global dimensions with the developments and it is a versatile concept that we will encounter in different forms in the future. The destruction caused by the Arab Spring had the most negative impact on Syria, our border neighbor, which is known for its rich culture and unique beauties, let alone our closeness in the past. Countless civilians lost their lives in this war, while countless people were displaced and found themselves on the migration routes. It can be predicted that the most affected by this destruction were women and children. Turkey has offered a lesson in humanity to the outside world by following an 'open door policy' in the incoming migration flows, and arrangements have been made in the name of education policies for Syrian children in order to prevent the formation of lost generations. In the study, the educational status of Syrian children under temporary protection who are educated or out of education in Turkey, in particular with the phenomenon of migration, has been examined in depth. As a result, it has been determined that there are certain deficiencies in the education processes of the children in question, that a comprehensive study should be carried out on refugee education, that the barriers to the access of out-of-school children to school should be well identified and improvements should be made in this direction and they should be brought to school. However, it is expected that future practices will be comprehensive and multifaceted, with rights-based approaches addressing the different needs of different children. In addition, it is hoped that the benefits of education in the context of harmony and two-way integration will be taken into account, xenophobia will be prevented and the skills of living together in multicultural environments will be developed in the upcoming processes.