Cumhuriyet döneminde yazılmış tecvid eserlerinin mukayesesi (M. Salih Tanrıbuyruğu, 'Kur'ân Tecvîdi', Yakup İskender, 'Sualli Cevaplı Tecvîd', Süleyman Doğdu, 'Tatbikatlı Karabaş Tecvîdi')
Comparison of tecvid works written in the Republican period (M. Salih Tanrıbuyruğu, 'Quran Tecvidi', Yakup İskender, 'Question and Answer Tecvidi', Süleyman Doğdu, 'Practical Karabash Tecvidi')
- Tez No: 902909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ÇAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kur’ân-ı Kerîm Okuma ve Kırâat İlmi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kur'an-ı Kerîm'i okurken, doğru telaffuz edebilmek ve mâna bakımından hataya düşmemek için tecvîd ile okumak gereklidir. Kur'an-ı Kerîm'de ve hadislerde tecvîd ile okunması gerektiği vurgulanmıştır. Bu çalışmamız, Kur'an Tecvîdi, Sualli Cevaplı Tecvîd ve Tatbikatlı Karabaş Tecvîdi adlı eserlerinin mukayesesini konu edinmektedir. Her üç eser bağlamında ayrı ayrı tecvîd kavramının mukayesesi, hareke, tenvin, meczûm, sâkin, şedde ve hemze kavramları mukayesesi yapılmıştır. Ek olarak eserlerin bütün konularını içeren Med bahsi çalışmamızda ele alınmıştır. Giriş bölümünde, araştırmanın amacı ve konusu, araştırmanın önemi ve araştırmada uygulanan metot ve kullanılan kaynaklara yer verilmiştir. Birinci bölümde, Tecvîd ilminin tarifi ve konusu yer alır. Tecvîd ilminin konusu, önemi ve gayesi, hükmü, Kur'an ve Sünnetteki yeri, gerekliliği ve tarihçesi yer almaktadır. En son kısımda da Tecvîd ilminin Cumhuriyet Dönemindeki Eserlerde yeri anlatılmıştır. İkinci kısımda, müelliflerin hayatlarından ve ilmi kişiliklerinden, Cumhuriyet döneminde yazılmış tecvîd eserlerine genel bir bakış yapılmış ve Cumhuriyet döneminde yazılmış olan bazı tecvîd eserlerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, eserlerin mukayesesi yapılmıştır. Sonuç kısmında ise, genel bir değerlendirme yapılarak çalışma nihayete erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When reading the Quran, it is necessary to read it with tajwid in order to be able to pronounce it correctly and not to make mistakes in terms of meaning. It is emphasized in the Holy Quran and hadiths that it should be read with tajwid. This study is about the comparison of the works of“Quran Tecvîd”,“Question-Answer Tecvîd”and“Practical Karabash Tecvîd”. Comparison of the concepts of tajwid, harake, tanwin, majzum, sakin, shadda and hemze was made separately for each of the three works. In the introduction, the purpose and subject of the research, the importance of the research, the method applied in the research and the sources used are mentioned. The first section includes the definition and subject of the science of Tajweed. The subject of the science of Tajweed, its importance and purpose, its ruling, its place in the Quran and Sunnah, its necessity and history are included. The last section also explains the place of the science of Tajweed in the works of the Republican Period. In the second part, a general overview of the tajweed works written during the Republican period is given, from the authors' lives and scientific personalities, and some tajweed works written during the Republican period are included. In the third section, the works were compared. In the conclusion section, a general evaluation was made and the study was concluded.