Highly educated and professional, middle class women with reproductive health problems between biomedicine and complementary and alternative medicine: A Case study in Türki̇ye
Biyotıp ve tamamlayıcı ve alternatif tıp arasında üreme sağlığı sorunları olan, eğitimli ve profesyonel, orta sınıf kadınlar: Türkiye'de bir vaka çalışması
  1. Tez No: 902910
  2. Yazar: TUĞBA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE AYŞE HOŞGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 347
Özet
Bu tez, Türkiye'deki yüksek eğitimli, profesyonel, orta sınıf kadınların üreme sağlığına yönelik alternatif ve geleneksel tıp kullanımını incelemektedir. Çalışmanın amacı, biyomedikal yöntemlere erişim imkânı olmasına rağmen kadınların neden geleneksel ve alternatif tıp yöntemlerine yöneldiğini ve bu uygulamaların bedensel, psikolojik ve sosyal alanlarda neler sunduğunu anlamaktır. Tezin önemi, kadınların üreme sağlığına dair tarihsel ve güncel yaklaşımları eleştirel bir perspektiften ele alarak, genellikle göz ardı edilmiş olan kadın üreme sağlığına radikal feminist bir bakış açısıyla yaklaşmasıdır. Kadın üreme sağlığını özellikle gelişmekte olan ülkelerde nüfus kontrolü için bir araç olarak gören kalkınma politikalarını ve 'hak'anlatısı çerçevesindeki liberal, 'tercih odaklı' modeli sorgulayarak yeniden düşünmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye'nin farklı şehirlerinden 18 kadınla yapılan derinlemesine görüşmeler ve katılımcı gözlem yöntemlerine dayanan nitel bir çalışma ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular, kadınların geleneksel tıp yöntemlerini tercih etmelerinin temelinde modern sağlık sistemine duyulan güvensizlik, uzun süren tedavi süreçlerinden sonuç alamama ve doktor-hasta ilişkisindeki cinsiyetçi yaklaşımların yer aldığını göstermektedir. Kadın üreme sağlığı sorunlarının yalnızca biyolojik değil, aynı zamanda psikolojik ve sosyal boyutlarıyla ele alınmasının önemi üzerinedir. Bu çalışma, Türkiye'de kadınların üreme sağlığı temelli, geleneksel ve alternatif tıp kullanımı hakkında önemli ve yeni bulgular sunarak; sosyal ilişkiler, kadın dayanışması, kolektif bilinç ve kadın bedenlenmesi (embodiment) üzerine yeni tartışmalar açmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores the use of alternative and traditional medicine for reproductive health among highly educated, professional, middle-class women in Türkiye. The aim of this study is to understand why women turn to traditional and alternative medical methods despite having access to biomedical methods, and to understand what these practices offer in the physical, psychological, and social realms. The significance of this dissertation lies in its critical examination of historical and contemporary approaches to women's reproductive health, adopting a radical feminist perspective that addresses the often overlooked aspects of women's health. The study seeks to rethink the dominant narratives by challenging development policies that view women's reproductive health as a tool for population control in developing countries, as well as the liberal, 'choice-focused' model framed within a 'rights' discourse. The research is based on a qualitative study involving in-depth interviews with 18 women from different cities of Türkiye and participant observation methods. The findings reveal that women's preference for traditional medical practices stems from dissatisfaction in the modern healthcare system, the lack of results from prolonged treatments, and the presence of sexist attitudes in doctor-patient relationships. The study emphasizes that addressing women's reproductive health issues not only in biological terms but also in psychological and social dimensions plays a crucial role. This research contributes new and significant insights into women's reproductive health and the use of TCAM in Türkiye, opening up discussions on social relationships, women's solidarity, collective consciousness, and embodiment of women body.