Re-integration of fragmented industrial heritage building complex with the city and its citizens: Proposals for Hereke Imperial Textile Factory
Parçalanmış endüstriyel mirasın kent ve kentlilerle yeniden bütünleştirilmesi: Hereke Fabrika-i Hümayunu örneği için öneriler
- Tez No: 902938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN ÖZÇAKIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Endüstriyel miras alanları, insanlar ve üretim arasındaki ilişkiden meydana gelmektedirler. Bu mekanlar, sanayi alanındaki dönüşümlerin sebep olduğu değişiklere maruz kalabilmektedirler. Günümüzde terk edilmiş olsalar bile, kendi zamanlarının üretim aktivitelerini temsil ettikleri için kültürel miras olarak kabul edilirler. Hereke Fabrika-I Humayunu, geç Osmanlı Dönemi'nden (19. yy) kalma bir endüstriyel yapı kompleksidir ve döneminin üretim biçimini ve dolayısıyla belirli bir bölgedeki o dönemdeki insanların yaşayış biçimini de temsil ettiğinden kültürel miras olarak kabul edilir. Bugün, Hereke Fabrika-i Humayunu kampüsü, kalan fabrika binalarının hem kendi içlerinde hem de kent ve kentlilerle bağlantısı zayıf olduğu için günümüzde parçalanmış bir durumdadır. Alandaki parçalanmışlık, yönetimsel, fiziksel, sosyo-kültürel ve ekonomik bağlamlarda gözlemlenebilir. Bu bağlamlarda gerçekleşen parçalanmışlık, birbiriyle ilişkilidir ve parçalanmış bir endüstriyel miras kompleksi oluşturmaktadır. Bu tezin amacı, fabrika kampüsünü kent ve kentlilerle yeniden bütünleştirmek için öneriler üretmektir. Tezin yöntemi, endüstriyel miras, Hereke ve Hereke Fabrika-i Humayunu hakkında literatür ve arşiv araştırması yapmak, yerinde gözlemler yapmak ve saha araştırması yoluyla sosyo-kültürel analiz yapmaktır. Tezde, fabrika kampüsü ve Hereke'deki değişimler, zaman içinde birbiriyle ilişkilerindeki değişim ve günümüzdeki durumları yönetimsel, fiziksel, sosyo-kültürel ve ekonomik açılardan analiz edilecektir. Alandaki değerler ve parçalanmışlık üzerine yapılacak değerlendirmeler sonucunda, endüstriyel miras varlığının kentle ve kentlilerle yeniden bütünleştirilmesi amacıyla, belirtilen bağlamlarda (yönetsel, fiziksel, sosyo-kültürel, ekonomik) ilkelerin oluşturulması yoluyla bütüncül bir koruma yaklaşımı geliştirilecektir
Özet (Çeviri)
Industrial heritage places are composed by the relation between people and production, often experiencing changes due to industrial evolution. Although some may be abandoned today, they are considered heritage as they represent the production activities of their times. Hereke Imperial Textile Factory is an industrial complex from the late Ottoman Period (19th century) and is considered cultural heritage today as it represents a way of production and thus the way of living of people from that period in a specific location. Today, the Hereke Imperial Textile Factory campus is in a fragmented state with weak connections between its remaining buildings, the city, and its citizens. This lack of integrity is observed across managerial, physical, socio-cultural, and economic contexts. The fragmentation that occurs in these contexts is interrelated and together constitutes a fragmented industrial heritage complex. The aim of this thesis is to develop proposals for the re-integration of the factory campus with the city and its citizens. The method of the thesis is doing literature review and archival research on industrial heritage, Hereke and Hereke Imperial Textile Factory, on-site observations, and socio-cultural analysis through a site survey. The study analyzes changes in the factory campus and Hereke, their connection over time, and their current state in terms of managerial, physical, socio-cultural, and economic aspects. Based on the evaluations of the values and fragmentation in the site, a holistic conservation approach will be developed through composition of principles in the mentioned contexts (managerial, physical, socio-cultural, economic) in order to achieve re-integration of the industrial heritage asset to the city and its citizens.