Lise öğrencilerinde sosyal medyada gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO) ile psikolojik ihtiyaçlar arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An examination of the relationship between fear of missing developments in social media and psychological needs in high school students in terms of various variables
  1. Tez No: 902937
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada lise öğrencilerinin temel psikolojik ihtiyaçları ile FoMO arasındaki ilişkiler araştırılmış ve temel psikolojik ihtiyaçların FoMO düzeyini yordama seviyesi incelenmiştir. Araştırmanın diğer bir amacı lise öğrencilerinin FoMO düzeyinin cinsiyet, sınıf, okul türü, anne-baba eğitim düzeyi, sosyal medyada geçirilen süre, sosyal medyaya bağlanırken kullanılan cihaz türü ve cihaza sahiplik durumlarına göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini ortaya koymaktır.İlgili araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir.Çalışmada veri toplama araçları olarak gelişmeleri kaçırma korkusu (FoMO) ölçeği, temel psikolojik ihtiyaçlar ölçeği-lise formu ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır.Çalışmanın örneklem grubunu 719 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmanın verileri analiz edilirken bağımsızörneklemler için t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyonel ve çoklu doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. İlgiliçalışmada, kız öğrencilerin FoMO düzeyinin erkek öğrencilerden daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte sosyal medyada geçirilen günlük ortalama süre ile FoMO düzeyi arasında anlamlı sonuçlar bulunmuş, sosyal medyada geçirilen süre arttıkça FoMO düzeyinin de arttığı görülmüştür. Ayrıca bu çalışmada temel psikolojik ihtiyaçlar ölçeği ve alt boyutlarıyla FoMO ölçeği ve alt boyutları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Son olarak bu çalışmada temel psikolojik ihtiyaçların FoMO'yu yordadığı belirlenmiştir. Araştırma neticesindetemel psikolojik ihtiyaçlar karşılandıkça FoMO düzeyinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Temel psikolojik ihtiyaçların FoMO düzeyini yordadığı görülmüştür.Sonuç olarak ilgili araştırma kapsamında FoMO ile temel psikolojik ihtiyaçlar arasında bir ilişkinin varlığından söz edilebilir. Bireylerin bu ihtiyaçları karşılandıkça FoMO düzeylerinin düştüğü söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between basic psychological needs of high school students and FoMO was investigated and the level of prediction of FoMO level by basic psychological needs was examined. Another aim of the study is to reveal whether the FoMO level of high school students shows a significant difference according to gender, class, school type, parental education level, time spent on social media, type of device used while connecting to social media and device ownership status. Within the scope of the related research, relational survey model, one of the quantitative research methods, was preferred. Fear of missing out (FoMO) scale, basic psychological needs scale-high school form and personal information form were used as data collection tools in the study. The sample group of the study consisted of 719 high school students. While analysing the data of the study, t-test for independent samples, one-way analysis of variance, correlational and multiple linear regression analyses were performed. In the related study, it was determined that the FoMO level of female students was higher than male students. In addition, significant results were found between the average daily time spent on social media and FoMO level, and it was observed that the FoMO level increased as the time spent on social media increased. In addition, in this study, significant differences were found between the basic psychological needs scale and its sub-dimensions and the FoMO scale and its sub-dimensions. Finally, in this study, it was determined that basic psychological needs predicted FoMO. As a result of the research, it was concluded that the level of FoMO decreases as basic psychological needs are met. It was seen that basic psychological needs predicted the level of FoMO. As a result, it can be said that there is a relationship between FoMO and basic psychological needs within the scope of the related research. It can be said that FoMO levels decrease as the basic psychological needs of individuals are met.