Immersive qualities and liminality of space in telework-from-home context: A postphenomenological approach
Uzaktan ve evden çalışma bağlamında mekânın sarıcı nitelikleri ve eşikselliği: Postfenomenolojik bir yaklaşım
  1. Tez No: 902949
  2. Yazar: ORKUN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SORGUÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu tez, mimarlıktan psikolojiye, örgüt çalışmalarına ve sanal gerçeklik araştırmalarına uzanan bir literatürden yola çıkarak, uzaktan ve evden çalışma bağlamında ortaya çıkan yeni mekânlardaki insan-mekân ilişkilerini incelemektedir. Postfenomenolojik bir perspektiften bakarak bu tez, sanal ve/veya fiziksel tüm mekânsal unsurları, ele alındıkları kendi bağlam ve koşulları çerçevesinde mekânsal imkânları ve kısıtlamaları olan ve aynı zamanda iş hayatı veya ev hayatı gibi belirli yaşam dünyaları içerisinde mevcudiyet (bulunma) hissinin öznel deneyimlemelerine müdahil olacak sarıcı (sürükleyici) nitelikler teşkil edebilen teknolojiler olarak tasavvur eder. Hem nitel hem de nicel yöntemlerden faydalanarak bu tez, uzaktan ve evden çalışan farklı bireylerin bu yeni mekânı nasıl kullandıkları ve deneyimledikleri hakkında ve iş-ev dengesi, sarım ve eşiksellik arasındaki ilişki hakkında yeni anlayışlar sunmaktadır. Bu tez, mimari mekânın esnekliğinin bu bireylerin deneyimlerini ve iş-ev dengelerini etkileyen önemli bir etken olduğunu ve ayrıca mimarlığın insan-mekân ilişkilerini araştırmak için postfenomenolojik perspektiften faydalanabileceğini ortaya koyar.
Özet (Çeviri)
The thesis investigates human-space relations in the new spaces emerged in the context of telework from home, deriving from the literature ranging from architecture to psychology, organizational studies and virtual reality research. Looking from a postphenomenological perspective, it conceptualizes all virtual and/or physical spatial features as technologies with spatial capabilities and limitations within context and conditions in which they are issued, and technologies which can also constitute immersive qualities to be involved in subjective experiences of presence in any particular lifeworld such as work life or home life. Utilizing both qualitative and quantitative methods, this thesis reveals new insights about how different individuals teleworking from home use and experience this new space, and insights about the relationship among work-home balance, immersion and liminality. It demonstrates that flexibility of architectural space is a major factor that affects these individuals' experience and work-home balance, and that architecture can utilize postphenomenological perspective to explore human-space relations.