Yetişkin bireylerde değer odaklı yaşam düzeylerinin sosyal kaygı ile utanç duygusu arasındaki ilişkideki moderatör etkisinin incelenmesi
Research of the moderator effect of value-focused life levels on the relationship between social anxiety and sense of shame in adult individuals
  1. Tez No: 902948
  2. Yazar: NİDA GÜLSÜM SEKİZKARDEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ŞENYUVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmada yetişkin bireylerin değer odaklı yaşam düzeylerinin sosyal kaygı ile utanç duygusu arasındaki ilişkideki moderatör etkisi incelenmiştir. Araştırmaya katılan 446 yetişkin bireyin verileri analiz edilmiştir. Katılımcılara“Sosyo-Demografik Bilgi Formu'', ”Değer Odaklı Yaşam Ölçeği“, ”Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği“ ve ”Suçluluk ve Utanç Ölçeği" uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Yapılan analizlerde araştırma değişkenleri arasındaki ilişkininin incelenmesi için Pearson Korelasyon, yordayıcı ilişkinin incelenmesi için hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Düzenleyici rol analizi için SPSS Process Macro eklentisi kullanılarak birinci model ile tek düzenleyici değişkenli analiz yapılmıştır. Veriler normal dağılım göstermiştir. Sosyodemografik değişkenler bakımından araştırma değişkenlerinin karşılaştırılmasında t-test ve tek yönlü ANOVA (Analysis of Variance) uygulanmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda değer odaklı yaşam düzeyi ile sosyal kaygı arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunurken, değer odaklı yaşam düzeyleri ile utanç arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Değer odaklı yaşam düzeylerinin sosyal kaygı ve utanç arasındaki ilişkideki düzenleyici rolü olduğu saptanmamıştır. Araştırmanın bulguları ilgili literatür ile tartışılmış ve sonraki araştırmalar için gerekli görülen öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the moderating effect of adult individuals' value-oriented life levels on the relationship between social anxiety and shame was examined. The data of 446 adults who participated in the research were analyzed.“Socio-Demographic Information Form”,“Value-Oriented Life Scale”,“Liebowitz Social Anxiety Scale”and“Guilt and Shame Scale”were applied to the participants. SPSS program was used to analyze the data. In the analyses, Pearson Correlation was applied to examine the relationship between the research variables, and hierarchical regression analysis was applied to examine the predictive relationship. For regulatory role analysis, single moderator variable analysis was performed with the first model using the SPSS Process Macro attachment.The data showed normal distribution. T-test and one-way ANOVA were applied to compare the research variables in terms of sociodemographic variables. As a result of the analyses, a negative significant relationship was found between value-oriented life levels and social anxiety, while a positive significant relationship was found between value-oriented life levels and shame. Value-oriented life levels have not been found to have a moderating role in the relationship between social anxiety and shame. The findings of the research were discussed with the relevant literature and suggestions deemed necessary for further research were presented.