Sağlık çalışanlarında duygusal şiddete maruz kalma, psikolojik sağlamlık ve işte üretkenlik arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An investigation of the relationships between exposure to emotional violence, psychological resilience, and productivity at work among healthcare workers
  1. Tez No: 902984
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZEN GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kuruluşları Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı; sağlık çalışanlarında duygusal şiddete maruz kalma, psikolojik sağlamlık ve işte üretkenlik arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 346 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Örneklemi oluşturan katılımcılara, Demografik Bilgi Formu, Duygusal Şiddete Maruz Kalma Ölçeği, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Endicott İşte Üretkenlik Ölçeği uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizinde, bağımsız örneklemler için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpımı korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre cinsiyet, yaş ve meslek gurubu açısından duygusal şiddete maruz kalma, erkekler lehine anlamlı bir farklılık göstermektedir. 35 yaş altındaki katılımcıların 46 yaş üzeri katılımcılara göre duygusal şiddete daha çok maruz kaldığı bulgusuna ulaşılmıştır. Meslek grubu açısından ise hekim ve tıbbi sekreterlerin diğer meslek gruplarına göre duygusal şiddete daha çok maruz kaldıkları saptanmıştır. Ayrıca, duygusal şiddete maruz kalma ile psikolojik sağlamlık ve işte üretkenlik düzeyi arasında negatif yönde, psikolojik sağlamlık ve işte üretkenlik arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Son olarak, duygusal şiddete maruz kalma ve psikolojik sağlamlık işte üretkenliği anlamlı bir şekilde yordamaktadır. Elde edilen bu bulgulara ışığında, duygusal şiddete maruz kalmanın, sağlık çalışanlarında psikolojik sağlamlığı ve iş üretkenliğini azalttığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationships between exposure to emotional violence, psychological resilience, and productivity at work among healthcare workers. The sample of the study consists of 346 healthcare workers employed at Sivas Cumhuriyet University Training and Research Hospital. The participants were administered a Demographic Information Form, the Exposure to Emotional Violence Scale, the Brief Resilience Scale, and the Endicott Work Productivity Scale. In the analysis of the collected data, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson Product Moment correlation analysis and regression analysis were used. According to the results of the study, exposure to emotional violence in terms of gender, age and occupational group shows a significant difference in favour of men. It was found that participants under 35 years of age were exposed to emotional violence more than participants over 46 years of age. In terms of occupational group, it was found that physicians and medical secretaries were exposed to emotional violence more than other occupational groups. In addition, there were significant negative correlations between exposure to emotional violence and psychological resilience and productivity at work, and significant positive correlations between psychological resilience and productivity at work. Finally, exposure to emotional violence and psychological resilience significantly predict productivity at work. In the light of these findings, it is possible to say that exposure to emotional violence decreases psychological resilience and work productivity in healthcare workers.