Çevresel ve ekonomik faktörlerin mutluluğa etkisi
The effect of environmental and economic factors on happiness
- Tez No: 902991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇÜTCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Çalışmada, çevresel ve ekonomik faktörlerin mutluluk üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 2023 Dünya Mutluluk Raporu'ndaki en mutlu on ülke ve mutsuz on ülke tespit edilerek iki model kurulup 2008-2022 yılları arasında gruplar ayrı ayrı yeni nesil panel veri analiz teknikleriyle test edilmiştir. Diğer çalışmalardan farklı olarak zıt yönlü değişkenler yardımıyla etkileşim değişkenleri elde edilerek bazı faktörlerin etkisi tersine çevrilmiştir. Elde edilen bulgulara göre durağan olan değişkenler arasında ilişki mevcuttur. Mutlu ülke grubunda, çevresel faktörler mutluluğu azaltırken ekonomik faktörler mutluluğu arttırmaktadır. Ancak ekolojik ayak izi*insani gelişime etkileşim değişkeni ile çevresel faktörün mutluluk üzerine etkisi tersine dönerek pozitif olmuştur. Bu doğrudan etkinin tersine dönüşü dikkat çekicidir. Mutsuz ülke grubunda, çevresel faktörle mutluluk arasında ilişki bulunmazken, ekonomik faktörler mutluluğu azaltmaktadır. Bu bağlamda ekonomi politikaları belirlenirken insan mutluluğu göz ardı edilmemelidir. Yatırımcıların çevresel tahribata yol açmayacak sektörlere yatırım yapması önerilebilir. Mutluluğu arttırabilmek için mutlu ve mutsuz ülkeler karşılaştırılarak ihtiyaç ve öncelikler tespit edilebilir.
Özet (Çeviri)
The study investigated the effects of environmental and economic factors on happiness. For this purpose, the happiest ten and the unhappy ten countries in the 2023 World Happiness Report were determined and two models were established and tested separately between the groups with new generation panel data analysis techniques between 2008 and 2022. Unlike other studies, interaction variables were obtained with the help of opposite-direction variables and the effects of some factors were reversed. According to the findings, there is a relationship between the stationary variables. In the happy country group, environmental factors reduce happiness, while economic factors increase happiness. However, with the interaction variable of ecological footprint*human development, the effect of the environmental factor on happiness was reversed and became positive. The reversal of this direct effect is striking. In the unhappy country group, there is no relationship between environmental factors and happiness, while economic factors reduce happiness. In this context, human happiness should not be ignored when determining economic policies. It can be recommended that investors invest in sectors that will not cause environmental destruction. In order to increase happiness, happy and unhappy countries can be compared and needs and priorities can be determined.