Evlilik Güçlendirme Programı'nın evlilik doyumu ve eş tükenmişliğine etkisi
The effect of Marriage Enrichment Program on marital satisfaction and spouse burnout
  1. Tez No: 903004
  2. Yazar: ADEM MENTEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. İBRAHİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı, Evlilik Güçlendirme Programı'nın (EGP) evlilik doyumu ve eş tükenmişliğine etkilerini incelemektir. Çalışma, ön test-son test-izleme testli, kontrol gruplu deneysel bir deseni içermektedir. İzleme ölçümü, son test uygulamasından iki ay sonra gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak“Eş Tükenmişlik Ölçeği”,“Evlilik Doyum Ölçeği”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Çalışma grubu, EGP'nin tanıtımı aşamasında aile yaşam merkezlerinde, okullarda, özel rehabilitasyon merkezlerinde ve psikolojik danışma merkezlerinde yapılan tanıtımlar sonucunda seçilmiştir. Toplamda 41 evli gönüllü kadın veya erkek bireye“Eş Tükenmişlik Ölçeği”uygulanmıştır. Ardından, 18 evli kadın, 9'ar kişilik deney ve kontrol gruplarına ayrılmış ve EGP'nin uygulama aşamasına geçilmiştir. Deney grubuna toplamda 10 oturum süren EGP uygulanmıştır. EGP uygulama sürecinde oturum temaları EGP uygulayıcısı tarafından sunulmuş, işlenen temayı destekleyici alıştırmalar ve etkinlikler gerçekleştirilmiş ve kazanımlar ev ödevleri ile desteklenmiştir. Analiz aşamasında, programın katılımcı sayısı n
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of the“Marriage Enrichment Program”(EGP) on marital satisfaction and spouse burnout. The study involves an experimental design with a pre-test, post-test, and follow-up test, including a control group. The follow-up measurement was conducted two months after the post-test application. Data collection tools included the“Couple Burnout Scale”, the“Marital Satisfaction Scale”, and a“Personal Information Form”prepared by the researcher. The study group was selected through introductions of EGP in family life centers, schools, special rehabilitation centers, and psychological counseling centers. A total of 41 married volunteer women or men were administered the“Couple Burnout Scale.”Subsequently, 18 married women were selected, and they were divided into experimental and control groups, each consisting of 9 participants, and the implementation phase of EGP was initiated. The experimental group participated in the Marriage Enrichment Program (EGP), which involved a total of 10 sessions. Throughout the EGP implementation, session themes were presented by the EGP practitioner, supporting exercises and activities were conducted, and gains were reinforced with homework assignments. Before and after the EGP application, the Couple Burnout Scale and Marital Satisfaction Scale were applied to both experimental and control groups. In the analysis stage, nonparametric statistics were used due to the participant number being less than 30. The obtained data were examined using the IBM SPSS 25.0 package program, and a significance level of .05 was accepted for the study. To assess potential significant differences between the experimental and control groups in terms of spouse burnout scores within the framework of the EGP application, the Mann-Whitney U Test was utilized. Similarly, the Wilcoxon Signed Ranks Test was employed to examine the effect of the Marriage Enrichment Program on spouse burnout and marital satisfaction. All analyses indicated that the Marriage Enrichment Program reduced spouse burnout and increased marital satisfaction in the participants.