Görünür ışık haberleşme sistemleri için alıcı yapılarının geliştirilmesi
Development of receiver structures for visible light communication systems
  1. Tez No: 903010
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Işık Haberleşme sistemleri için son zamanlarda önerilen SPAM (Superposed Pulse Amplitude Modulation: Üst-üste konumlandırılmış Darbe Genlik Modülasyonu) iletim şemasının performansı analiz edilmiştir. SPAM iletim şemasının uygulaması gereği alıcı tarafta eşik değerlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle tez çalışmasında farklı eşik değeri tahmin yöntemleri kullanılarak SPAM iletim şemasının bit hata oranı performansı karşılaştırılmıştır. K-ortalama yöntemi, geliştirilen Çok Seviyeli Tahmin Yöntemi (ÇSTY) ve geleneksel yöntem alıcı tarafta kullanılmıştır. Geliştirilen yöntem için matematiksel bir çerçeve oluşturulmuştur. Elde edilen benzetim sonuçlarına göre K-ortalamalar yönteminin ve matematiksel model tabanlı geliştirilen ÇSTY'nin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları tartışılmıştır. Performans sonuçlarının iyileştirilmesi için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of SPAM (Superposed Pulse Amplitude Modulation) transmission scheme, which is recently proposed for Visible Light Communication systems, is analysed. Due to the implementation of the SPAM transmission scheme, threshold values are necessary at the receiving side. For this reason, in the thesis study, the bit error rate performance of the SPAM transmission scheme was compared by using the different threshold value estimation methods. The K-means method, a Multi-Level Estimation Method (MLEM) and the traditional method, has been used on the receiver side. A mathematical framework for improved method has been generated. According to the achieved simulation results, the advantages and disadvantages of the K-means method and the developed MLEM are discussed. Some propositions are presented to improve the performance results.