Sağlıklı yenidoğanlarda serbest triiyodotironin, serbest tiroksin ve tiroid stimülan hormon düzeylerinde etkili faktörlerin değerlendirilmesi ve tiroid bezinin ultrasonografik ölçümü
The Assessment of the factors influenced free triiodothyronine, free thyroxine and thyroid stimulating hormone in healthy newborns and the thyroid ultrasonography
- Tez No: 90302
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP KARASALİHOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
83 ÖZET Tiroid hormonları, antenatal ve postnatal dönemde büyüme, gelişme ve metabolik işlevlerde önemli rol oynamaktadır. Tiroid hormon fonksiyonlarının çeşitli nedenlerle yeri ne getirilemediği konjenital hipotiroidi (KH), yenidoğan döneminin en sık rastlanan endok rin bozukluğu ve çocukluk çağında mental geriliğin önlenebilen en önemli nedeni olarak dikkat çekmektedir. KH tanısında, hormon düzeylerinin olabildiğince erken ve doğru ola rak ölçümü, büyük önem taşımaktadır. Yenidoğan vakalar, cinsiyete (Grup E: Erkek, Grup K: Kız), doğum tartısına (Grup 1: 2500 gram üstü, Grup 2: 1500-2500 gram arası, Grup 3: 1500 gram altı), doğum şekline (Grup N: Normal spontan vajinal yol, Grup S: Elektif sezeryan) ve gestasyon haftasına (Grup P: 36 hafta ve altı, Grup B: 36 ile 37 6/7 hafta arası, Grup T:38 hafta ve üstü) göre gruplandınldı. Çalışmamızda, T3 ve T4'ün serum düzeylerini daha rasyonel olarak yansı tan, biyolojik olarak aktif olan serbest formları, kimyasal immunoassay yöntemi kullanıla rak ölçüldü. Vakalarda s-T3, s-T4 ve TSH düzeyleri, kordon kam, otuzuncu dakika, üçün cü gün ve beşinci güne ait kan örneklerinde (sırasıyla K& Ki, K3, K5) ölçüldü. Toplam 62 vakaya postnatal ilk beş günde, tiroid ultrasonografisi uygulandı; ektopik tiroid dokusu saptanan KH'li bir vaka çalışma dışmda tutuldu. Oluşturulan grup larda s-T3, s-T4, TSH düzeylerindeki postnatal değişimler, ayrıca, hormon düzeyleri, va kaların demografik özellikleri (doğum tartısı, doğum boyu, doğum baş çevresi, anne yaşı, plasenta ağırlığı, umbilikal kordon uzunluğu, ortam ısısı, vücut yüzey alam, 1. ve 5. dakika Apgar skorları) ve tiroid ultrasonografi ölçüm sonuçları arasında korelasyon varlığı irde lendi. Demografik özellikler açısından anlamlı fark göstermeyen Grup E ve Grup K ara sında, tekrarlayan ölçümlerdeki tiroid hormon düzeyleri yönünden istatistiksel olarak an lamlı fark yoktu. Tiroid volümü, Grup E'de, Grup K'ye göre anlamlı olarak büyüktü (p=0.04).
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY THE ASSESSMENT OF THE FACTORS INFLUENCED FREE TRIIODOTH YRONINE, FREE THYROXINE AND THYROID STIMULATING HORMONE LEVELS IN HEALTHY NEWBORNS AND THE THYROÎD ULTRASONOGRAPHY Thyroid hormones play important roles in growth, development and metabolic pro cesses at antenatal and postnatal periods. Congenital hypothyroidism (CH), whereas thy roid hormones functions can not be maintained because of many reasons, is the most common endocrine disorder in the newborn and it's the most common cause of mental retardation that can be prevented in childhood. The measurement of the hormone levels as soon as early, is very important in CH diagnosis. The cases were grouped according to sex (Group E: Male, Group K: Female), to birth weight (Group 1: >2500 gr, Group 2: between 1500-2500 gr, Group 3: