Karadeniz Teknik Üniversitesinde öğrenim gören Afrikalı öğrencilerin sosyal ve akademik yaşam deneyimleri üzerine bir araştırma
A study on the social and academic life experiences of African students studying at Karadeniz Technical University
  1. Tez No: 903062
  2. Yazar: ZÜLEYHA SELİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE GÖZÜBÜYÜK TAMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası öğrencilere yönelik yürüttüğü yükseköğrenim burs programı olan“Türkiye Bursları”ile dünya genelinde başarılı öğrencilere eşit fırsatlar sunarak uluslararası standartlarda burslu eğitim almalarını sağlanmaktır. Her yıl binlerce öğrenci bu burs programından yararlanarak Türkiye'deki farklı üniversiteler eğitim alma imkânına sahip olmaktadır. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) uluslararası öğrencilerin eğitim aldıkları yükseköğretim kurumlarından biridir. 2023 yılı itibariyle KTÜ'de1742 aktif yabancı uyruklu öğrenci bulunmaktadır. Bu öğrenciler arasında 230 Afrika kökenli öğrenci yer almaktadır. Bu çalışma, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yürütülen ve dünyanın dört bir yanından uluslararası öğrencilere eğitim imkânı sunan Türkiye Burslarıyla KTÜ'de öğrenim gören Afrika kökenli öğrencilerin sosyal ve akademik yaşam deneyimlerini sosyolojik açıdan incelemeyi amaçlamaktadır. KTÜ Bilimsel Araştırmalar Proje (BAP) Birimi tarafından desteklenen bu çalışma, Afrika kökenli öğrencileri tanımak ve sosyal-akademik yaşamlarını ortaya çıkarmak üzere kurgulanan nitel bir araştırmadır. Türkiye Burslarıyla KTÜ'de öğrenim gören Afrika kökenli öğrencilerin her bir ülkeden en az iki öğrenci olacak şekilde toplamda 25 görüşme yapılmıştır. Bu görüşmeler, öğrencilerin deneyimlerini ve görüşlerini daha kapsamlı bir şekilde anlamak için temel bir veri kaynağı sağlamaktadır. Bu çalışma, kavramsal ve kuramsal zeminde kültürlerarası iletişim, kültürlerarası öğrenme, kültürleşme ve kültürlenme konularına odaklanarak, bu öğrenci grubunun deneyimlerini bu teorik çerçevede açıklamayı amaçlamaktadır. Kültürlerarası iletişim, farklı kültürler arasındaki etkileşim sürecini ele alırken, iletişim sürecindeki en önemli aracın dil olduğunu vurgular. Bu nedenle, araştırma bulguları ilerleyen zamanlarda Afrikalı öğrencilerin akademik ve sosyal yaşam deneyimlerini anlatması ve bu öğrencilerin iki kültür arasında gönüllü elçiler olarak rol almalarının önemine dikkat çekmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye'nin“gönüllü elçileri”olarak adlandırılan bu öğrencilerin gelecekte ülkeleri ve Türkiye arasında köprü kurma sürecindeki rolleri, işlevleri ve önemi de araştırılmıştır. Saha çalışmasında Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde öğrenim gören Afrikalı öğrencilere odaklanılması, bu çalışmanın özgünlüğünü oluşturmaktadır. Bu çalışmanın, sosyoloji alanına katkı sağlayarak, gelecekte yapılacak Afrikalı öğrenciler üzerine çalışmalara yol göstermesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
“Turkey Scholarships”, the Republic of Turkey's higher education scholarship program for international students, aims to provide equal opportunities to successful students around the world to receive scholarship education at international standards. Every year, thousands of students benefit from this scholarship program and have the opportunity to study at different universities in Turkey. Karadeniz Technical University (KTU) is one of the higher education institutions where international students receive education. As of 2023, there are 1742 active foreign students at KTU. Among these students, there are 230 students of African descent. This study aims to sociologically examine the social and academic life experiences of students of African descent studying at KTU with Turkey Scholarships, which is run by the Presidency for Turks Abroad and Related Communities (YTB) and offers education opportunities to international students from all over the world. This study, supported by KTU Scientific Research Project (BAP) Unit, is a qualitative research designed to get to know students of African descent and to reveal their social-academic lives. A total of 30 interviews were conducted with at least two students from each country of African students studying at KTU with Turkey Scholarships. These interviews provide a basic source of data for a more comprehensive understanding of students' experiences and views. This study focuses on intercultural communication, intercultural learning, acculturation and acculturation on conceptual and theoretical grounds and aims to explain the experiences of this group of students within this theoretical framework. While intercultural communication deals with the process of interaction between different cultures, it emphasizes that the most important tool in the communication process is language. Therefore, the findings of the study are of great importance in terms of describing the academic and social life experiences of African students in the future and drawing attention to the importance of these students' role as volunteer ambassadors between two cultures. The roles, functions and importance of these students, who are called“volunteer ambassadors”of Turkey, in the process of building bridges between their countries and Turkey in the future were also investigated. The focus on African students studying at Karadeniz Technical University in the field study constitutes the originality of this study. It is aimed that this study will contribute to the field of sociology and guide future studies on African students.