Bişr b. Gıyâs el-Merîsî'nin Halku'l-Kur'ân görüşü ve Ehl-i Sünnet'in kendisine yönelttiği eleştiriler
Bishr b. Giyâs el-Merîsî's view of the Halku'l-Qur'an and the crticism of Ahl al-Sunnah
- Tez No: 903061
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEKİN ŞENZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Fetihlerle İslam hakimiyetine giren topluluklar düşünce dünyalarını ve fikir akımlarını Müslümanlar arasına taşımışlardır. Çalışmamızda, halku'l-Kur'ân tartışmalarının dış kaynaklı kökenleri ve halku'l-Kur'ân düşüncesinin ve Abbasi mihnesinin aktörlerinden biri olan Bişr b. Gıyâs el-Merîsî'nin hayatı, düşünceleri, mezhebî aidiyeti, halku'l-Kur'ân meselesindeki tutumu ve kendisine yönelik eleştiriler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bununla beraber halku'l-Kur'ân düşüncesinin bir söylem haline getirildiği Abbasi mihnesinden de bahsedilmiştir. İlk bölümde Bişr el-Merîsî'nin hayatı ve düşünceleri, ikinci bölümde halku'l-Kur'ân düşüncesinin Yahudilik, Hristiyanlık ve felsefedeki kökenleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Mihne dönemi ve bu döneme sebep olan ortam, dördüncü bölümde ise Ehl-i Sünnet'in Bişr el-Merîsî'ye yönelik eleştirileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The communities that came under the rule of Islam through conquests carried their world of thought and intellectual currents among the Muslims. In our study, the outsourced origins of the discussions on the people's Qur'an and the life, thoughts, sectarian affiliation, attitude towards the people's Qur'an and the criticisms against him of Bishr b. Ghiyās al-Marīsī, one of the actors of the idea of the people's Qur'an and the Abbasid Mahna, are examined in detail. In addition to this, the Abbasid Mahna, in which the idea of the people's Qur'an was turned into a discourse, was also mentioned. In the first part, the life and thoughts of Bishr al-Marīsī, in the second part, the origins of the idea of the Qur'an in Judaism, Christianity and philosophy are discussed. In the third chapter, the Mihna period and the environment that caused this period, and in the fourth chapter, the criticisms of Ahl al-Sunnah against Bishr al-Marīsī are evaluated.