Sûre mukaddimelerindeki bilgiler özelindemukâtil tefsiri
The Moqatil's interpretation (tafseer) of The Quran in terms of information in surah entries
  1. Tez No: 903108
  2. Yazar: DİYAEDDİN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL HACIMÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada Mukâtil b. Süleyman'a (ö. 150/767) ait olan ve Kur'an'ın günümüze ulaşmış ilk tam tefsiri kabul edilen et-Tefsiru'l-Kebir isimli eser sure mukaddimeleri bağlamında incelenmiştir. İlk bölümde müellifin hayatı, hocaları, ilmî kişiliği ve eserleri ele alınmış, ikinci bölümde et-Tefsiru'l-Kebir'in Mukâtil b. Süleyman'a aidiyeti incelenmiş ve tefsire sonradan yapılmış olması kuvvetle muhtemel eklemeler üzerinde durulmuştur. Bu eklemelerin tespiti ve mukayesesi üzerine bir metot oluşturulmaya çalışılmıştır ve bu metodun sure mukaddimelerinde uygulanması amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde önce tefsir 'in mukaddimesi incelenmiş ardından ilgili sure mukaddimeleri belirlenen başlıklar altında belirtilen nüshaların da incelenmesiyle ele alınmıştır. Bu bağlamda esas alınan tahkik ve en eski yazma nüshalarda verilen ifadeler mukayeseli bir inceleme ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the sūrah mukaddims of al-Tafsir al-Kabir, which belongs to Muqātil b. Sulaymān (d. 150/767) and is considered to be the first complete tafsīr of the Qur'ān that has survived to the present day, are analyzed. In the first part, the author's life, teachers, scholarly personality and his works are discussed. In the second part, the authorship of al-Tafsir al-Kabir by Muqātil b. Sulayman is examined and the later additions to the tafsir are emphasized. A methodology was developed for the identification and comparison of these additions, and it was aimed to apply this methodology to the muqaddims of surahs. In the third chapter, first the tafsir's introduction is analyzed, and then the related surah introductions are examined by examining the copies mentioned under the specified headings. In this context, the expressions given in the oldest printed manuscripts and in the tahkik and the oldest printed manuscripts were evaluated with a comparative analysis.