Taekwondoculara uygulanan 4 haftalık pliometrik antrenmanların reaktif kuvvet üzerine akut ve kronik etkilerinin incelenmesi
Investigation of acute and chronic effects of 4-week plyometric training on reactive strength in taekwondo practitioners
- Tez No: 903107
- Danışmanlar: DOÇ. MURAT ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırma, taekwondo sporcularına uygulanan pliometrik antrenmanların reaktif kuvvet üzerindeki etkilerini hem kısa vadeli (akut) hem de uzun vadeli (kronik) olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki taekwondo kulüplerinde müsabık (aktif yarışmacı) olarak taekwondo sporu yapan 14-18 yaş arasındaki sporcular oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Aksaray ilinde Müsabık (aktif yarışmacı) olarak taekwondo sporu yapan 14-18 yaş arasındaki toplam 22 sporcudan oluşmuştur. Araştırmada, ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney grubu standart taekwondo antrenmanının öncesinde 20 dakika süre ile pliometrik egzersizleri dört hafta toplam 12 antrenman uygularken, kontrol grubu standart taekwondo antrenmanına devam etmiştir. Drop jump verileri My Jump2 programı ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin betimleyici istatistikleri hesaplandıktan sonra Mann-Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effects of plyometric training applied to taekwondo athletes on reactive strength, both in the short-term (acute) and long-term (chronic). The population of the research consists of athletes aged 14-18 who actively compete in taekwondo at taekwondo clubs in Turkey. The sample of the research was composed of 22 athletes aged 14-18, who actively compete in taekwondo in Aksaray province. In the study, a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was used. The experimental group performed plyometric exercises for 20 minutes before standard taekwondo training over a four-week period (a total of 12 training sessions), while the control group continued with standard taekwondo training. Drop jump data were collected using the My Jump2 program. After calculating the descriptive statistics of the obtained data, Mann-Whitney U and Wilcoxon Signed Ranks tests were conducted.