Rusya-Ukrayna Savaşının uluslararası ticarete etkileri
The effects of the Russia-Ukraine War on international trade
- Tez No: 903112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL YÜCE DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tarih boyunca savaşlar ve ekonomik krizler, küresel ekonomiyi derin şekilde etkilemiştir. Savaşlar, kısa vadede üretim kapasitesinin düşmesi, işgücü kayıpları ve kamu harcamalarının yeniden şekillenmesine yol açarken; uzun vadede sermaye birikiminin azalması, altyapının tahrip olması gibi kalıcı sorunlar yaratır. Bu etkiler sadece savaşan ülkelerle sınırlı kalmayıp, ticaret akışlarında kesintilere, tedarik zincirlerinde aksamalara ve uluslararası yatırımların azalmasına yol açarak küresel ekonomiyi de etkiler. Bu çalışmada, Rusya-Ukrayna Savaşı'nın uluslararası ticaret ve küresel ekonomi üzerindeki etkileri incelenmektedir. Savaş, Rusya ve Ukrayna'nın enerji ve tarım üretimindeki stratejik rolü nedeniyle, küresel tedarik zincirlerinde büyük aksaklıklara yol açmıştır. Enerji fiyatlarındaki artışlar Avrupa'nın enerji güvenliğini tehdit etmiş, tarım ürünleri arzındaki belirsizlikler ise gıda güvenliği risklerini artırmıştır. Batı'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırımlar, geleneksel ticaret yollarının önemini azaltmış ve yeni ticaret rotaları ve ittifaklarının oluşmasına yol açmıştır. Bu çalışma, Rusya-Ukrayna savaşının hem bölgesel hem de küresel düzeyde ticaret yolları ve ekonomik ilişkiler üzerindeki etkileri, politika yapıcılar ve uluslararası ticaret aktörleri için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, wars and economic crises have had a profound impact on the global economy. In the short run, wars lead to a decrease in production capacity, labour force losses and a reshaping of public expenditures; in the long run, they create permanent problems such as a decrease in capital accumulation and destruction of infrastructure. These effects are not only limited to the countries at war, but also affect the global economy by causing interruptions in trade flows, disruptions in supply chains and a decrease in international investments. This study analyses the effects of the Russia-Ukraine war on international trade. The war caused major disruptions in global supply chains due to the strategic role of Russia and Ukraine in energy and agricultural production. Increases in energy prices threatened Europe's energy security, while uncertainties in the supply of agricultural products increased food security risks. Western sanctions against Russia have diminished the importance of traditional trade routes and led to the formation of new trade routes and alliances. This study analyses the effects of the Russia-Ukraine war on trade routes and economic relations at both the regional and global levels, offering important implications for policymakers and international trade actors.