Antagonistik bir çıkarım: Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz politikaları ve Yeşil Mutabakat hedefleri
An antagonistic inference: The European Union's East Mediterranean policies and the Green Deal objectives
  1. Tez No: 903116
  2. Yazar: YİĞİT YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇAK MÜGE VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Avrupa devletleri arasında enerji alanında ve politikalarında iş birliği kurabilmek maksadıyla iki dünya savaşının ardından kıtada bir barış ve gönenç projesi olarak ortaya çıkan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu (AKÇT) günümüzde siyasi ve sosyal bir birlik olarak Avrupa Birliği (AB) ismiyle varlığını sürdürmektedir. Kıtadaki entegrasyon süreci başladığı ilk günden bugüne dek birden çok karşıtlık ve uyumsuzluk barındırmış ve bu hasletiyle antagonizm ile ilişkilendirilebilecek bir özellik göstermiştir. Bu nedenle de AB, yaşadığı ve/veya etkilendiği antagonizmler üzerinden sürekli bir değişim ve dönüşüm geçirmiştir. AB, enerji üzerinde başlayan varlığını günümüzde siyasi ve sosyal bir yapıya dönüştürmüş olsa da enerji hâlâ en sıcak ve en önemli gündemlerinden birisidir. Bu doğrultuda Doğu Akdeniz bölgesinde süren enerji mücadelesi, enerji tedarikinde kaynak çeşitlendirilmesi ve arz güvenliğinin sağlanması gibi konular AB için en kritik politika başlıklarındandır. Doğu Akdeniz bölgesinde tedarik çeşitlendirme faaliyetlerine uygun şekilde hidrokarbon kaynakların çıkartılması ve taşınmasına dair politikalar yürütülürken bir yandan da yeşil dönüşüm hedefiyle imza edilen Avrupa Yeşil Mutabakatı üye ülkeler için yenilenebilir ve çevreci enerji kaynaklarının kullanımına dair yeni hedefler getirmektedir. Ne var ki bir yapbozun birbiriyle bütünlük ihtiva eden parçaları olması gereken bu politikalar birbirinden farklı yapbozların birbirine hiç benzemeyen parçaları izlenimini vermektedir. Bu noktadan hareketle bu tez çalışması AB'nin enerji politikaları ve enerji hedeflerini antagonizm ilişkilendirmesi üzerinden incelemiş ve geleceğe dair bir politika çıkarımı yapmıştır. Çalışma AB'nin enerji politikalarının kendi içinde bir antagonizm yarattığını ortaya koyma çabasıyla günümüze ve geleceğe ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
The European Coal and Steel Community (ECSC) was established as a project of peace and prosperity on the continent among European states after two world wars, aiming to foster cooperation in energy issues. Today, it has evolved into the European Union (EU), a political and social union. Since its inception, European integration has been marked by contradictions and inconsistencies, often linked to antagonism. As a result, the EU has continuously transformed and has been shaped by the antagonisms it has faced. Although the EU's focus has expanded from energy to broader political and social issues, energy remains one of its most pressing and essential agendas. Key issues include the ongoing energy sources and ensuring supply security. While the EU pursues policies for extracting and transporting hydrocarbons in the Eastern Mediterranean, the European Green Deal introduces new targets for renewable and environmentally friendly energy sources among member states. These policies, which should be pieces of a puzzle containing integrity with one another, give the impression of fragments from entirely different puzzles that do not resemble each other. Based on this point, this thesis examines the EU's energy policies and goals through the lens of antagonism and makes a policy inference for the future. The study aims to shed light on the present and future by attempting to reveal that the EU's energy policies create an antagonism within themselves.