Algoritmayla yönetim sistemlerinde işçinin korunması
Protecting workers in algorithmic management systems
- Tez No: 903131
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN ACARER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Algoritmalar her iş sektöründe giderek daha önemli hale gelmektedir. Hızla değişen çalışma biçimleri ve yapay zeka sistemlerinin iş ilişkilerine daha fazla dahil olmasıyla“algoritmik yönetim”sistemleri yaygın bir şekilde kullanılan araçlar haline gelmektedir. Dolayısıyla çalışanların bu sistemler içerisinde korunmasını sağlamayı her zamankinden daha kritik hale getirmektedir. Bu sistemlerde çalışanlar aşırı izlenme, aşırı stres durumlarında çalıştırılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. İş kanunları işçilerin çıkarlarını bir dereceye kadar koruyabiliyor olsa da, bu teknik yenilikler işçilerin iş hukukundan kaynaklı korumaya ulaşmalarını da zorlaştırabilmektedir. Çalışanların menfaatlerini güvence altına almak için bu sistemlerin şeffaf ve açıklanabilir olması gerekmektedir. Özellikle AB'de Yapay Zeka Tasarrufu ve Platform Direktifi gibi yenilikler, yasa koyucuların algoritmik yönetim unsurlarıyla çalışanlar için yasal belirlilik yaratmanın kritik önemini anladığını ortaya koymaktadır. Ancak ABD'de eyaletlerin farklılaşan yasaları olsa da algoritmik yönetim için ulusal düzeyde yasama faaliyetleri henüz AB kadar yaygın değildir. Bu sistemleri düzenleyen mevzuat girişimleri yeni yeni ortaya çıkıp yürürlüğe girerken, sistemlerin kullanımı giderek daha yaygın hale gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Algorithms are becoming increasingly pivotal in every business sector. Ways of working are changing rapidly and with more involvement of AI systems“algorithmic management”is becoming a more commonplace practice which makes it more critical more than ever to make sure workers are well protected within these systems. Workers are in danger of being overly monitored, overly stressed and overly worked in these systems. While labour laws could protect their interests to some degree, these technical novelties make it increasingly harder for workers have the protections they have the right to enjoy. In order to secure interest of workers, algorithmic management systems need to be more transparent and explainable. The recent legislations in the EU like the AI Act and the Plaform Directive show that EU legislators understand the critical importance of creating legal certainty for the workers working with elements of algorithmic management. The US is adopting a different approach to algorithmic management than the EU with mainly state-level legistlations being the norm. However, the legislation attempts remain novel while algorithmic management systems are becoming more commonplace exponentially.