Kişilerarası iletişimin iş performansı üzerindeki etkisi: shy-145 onaylı bakım kuruluşlarında çalışan hava aracı bakım teknisyenleri üzerinde bir araştırma
The effect of interpersonal communication on job performance: a research on aircraft maintenance technicians working in shy-145 approved maintenance organizations
- Tez No: 903134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN KARAAĞAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İletişim Bilimleri, Civil Aviation, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Havacılık sektöründe uçuş ve yer emniyetini en üst seviyede tutmak için etkin, güvenilir ve emniyetli bir bakım sistemine ihtiyaç vardır. Havacılıktaki kaza ve olayların çoğunun nedenini oluşturan insan hatalarının, etkisiz iletişim ile ilişkili olduğu bilindiğinden; uçuş emniyetinin, hava aracı bakım sisteminden kaynaklı olumsuz etkilenmemesi için bu kritik görevi üstlenmiş hava aracı bakım teknisyenlerinin fiziksel olarak güçlü, hızlı ve hatasız çalışmaya yatkın, takım çalışması yapabilen, İngilizce'de yetkin, özellikle iletişimi güçlü kişiler olması gerekir.
Özet (Çeviri)
An efficient, reliable and safe maintenance system is required to keep flight and ground safety at the highest level in the aviation industry. Since it is known that human errors, which constitute the cause of most of the accidents and incidents in aviation, are related to ineffective communication; in order to prevent flight safety from being adversely affected by the aircraft maintenance system, aircraft maintenance technicians who undertake this critical task must be physically strong, prone to fast and error-free work, capable of teamwork, proficient in English, and especially strong communicators.