AB hukuku ile karşılaştırmalı olarak online platformların sorumluluğu
Liability of online platforms in comparison with EU law
- Tez No: 903135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE BAŞ SÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Online platformların sorumlulukları çok geniş kapsamlı ele alınması gereken bir konudur. Sorumluluk kapsamında, hem online platformda satış yapan satıcılarla olan hukuki ilişki hem online platformdan alışveriş yapan tüketiciler ile satıcılar arasında akdedilen sözleşmedeki ilişki yer almaktadır. Güncel uygulamada, online platformların tüketicilere karşı kusursuz bir sorumlulukları olduğu gibi bir algı mevcuttur. Çalışmamızda online platformların tüketicilere karşı sorumluluğunun kapsamı, sınırları ve online platformlar açısından getirilen hem Türk hukuku hem de karşılaştırmalı olarak Avrupa Birliği hukuku kapsamında yükümlülükleri incelenecektir. Çalışmamızın temelini, Türk hukuku ve kıyasen Avrupa Birliği hukuku oluşturmaktadır. Çalışmada, AB'de de online platformlar için yeni yürürlüğe giren direktif ve yasaların yanı sıra mahkeme kararları ve öğretideki görüşlerden yararlanılmıştır. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri'nin mahkeme kararlarında yapmış oldukları hukuki inceleme sebebiyle, ABD mahkeme kararlarından da örnekler verilmiştir. Toplam üç ana bölümden oluşan çalışmamızın ilk kısmında, tarihçe ile e-ticaretin gelişimi, genel olarak online platformların tanımı ve aktörleri incelenmiş, ikinci kısımda online platformların hukuki sorumluluklarının Türk hukuku kapsamında değerlendirilmesi yapılmış, üçüncü ve son bölümde ise Avrupa Birliği hukuku kapsamında online platformların sorumlulukları ile AB hukuku direktifleri ile Türk, ABD ve AB mahkeme kararlarının incelemelerine yer verilmiştir. Çalışmamız ile online platformların hem Türk hukuku kapsamında özellikle tüketicilere karşı sorumluluklarının sınırlarının nasıl belirleneceği hem de AB hukuku kapsamında hangi noktalarda eksiklerin olduğu ve böylelikle online platformların hukuki sorumluluklarının tüketicilere karşı belirlenebilmesinde ve değerlendirme yapılmasında etkili bir katkı sağlayacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
The responsibilities of online platforms are an issue that needs to be addressed in a very comprehensive manner. The scope of liability includes both the legal relationship with sellers selling on the online platform and the contractual relationship between sellers and consumers who shop on the online platform. In current practice, there is a perception that online platforms have strict responsibilities towards consumers. In our study, the scope and limits of online platforms responsibility and the obligations towards consumers imposed on online platforms under both Turkish law and comparatively European Union law will be examined. The basis of our study is Turkish law and, by comparison, European Union law. In the study, the newly enacted directives and laws for online platforms in the EU, as well as court decisions and opinions in doctrine were used. In addition, examples from US court decisions are also given due to the legal review of the court decisions of the United States of America. In the first part of our study, which consists of three main parts, the history and development of e-commerce, the definition and actors of online platforms in general were examined, in the second part, the legal responsibilities of online platforms were evaluated within the scope of Turkish law, and in the third and last part, the responsibilities of online platforms within the scope of European Union law were examined by reviews of EU law directives and Turkish, US and EU court decisions are included. We hope that our study will make an effective contribution to determining and evaluating both the limits of online platforms' responsibilities towards consumers within the scope of Turkish law, and where there are deficiencies within the scope of EU law, and thus determining and evaluating the legal responsibilities of online platforms towards consumers.